13 Kasım 2018

Karataş: Bu Yıl Akakçe’de 25 Milyon Kişi Fiyat Karşılaştırması Yaptı [2012/13 Dosyası]

Türkiye’nin ilk fiyat karşılaştırma sitesi olarak kurulan akakce.com, 350’ye yakın alışveriş sitesinin fiyatlarını iki saatte bire varan fiyat güncellemeleri ile tüketicilere sunuyor. Ayrıca, 16 ana kategori altında ve pek çok alt kategoride binlerce ürünün yer aldığı sitede, toplamda 2 binin üzerinde markanın fiyatlarının karşılaştırıldığını da belirtelim. Bu doğrultuda akakce.com’un Kurucu Ortağı Koray Karataşın 2012 değerlendirmeleri ve 2013 beklentilerini içeren görüşlerini aldık.

akakce.com‘da 2012 yılı içerisinde yaklaşık 25 milyon tekil kişinin fiyat karşılaştırması yaptığını vurgulayan Karataş, 2011 yılında ise bu rakamın 19 milyon tekil kişi civarında olduğunu söyledi: “Türkiye internet nüfusunun 35 milyona yakın olduğunu düşünürsek, internet kullanıcılarının çok büyük bir oranına ulaşmış durumdayız.”

Karataş: “2011’in başlarında konuşmaya başladığımız dikey e-ticaret sitelerindeki ayrım, 2012 yılında da devam etti. 2013’de ise bunun daha küçük kırılımlarla süreceğini ve bu e-ticaret sitelerinin de büyük oyuncular haline geleceği bir yıl olacak. 2012’ye kadar e-ticaretin gelişimi için gerekli lojistik alt yapı, kullanıcı alışkanlıklarının oluşması, ödeme sistemlerinin gelişmesi gibi süreçler tamamlanarak, bundan sonraki dönemde yeni jenerasyonun da etkisi ile büyüme hız kesmeden devam edecektir.”

Geçtiğimiz yıla göre sayfa gösterimlerinin yüzde 50’ye yakın bir oranda artış gösterdiğini belirten akakce.com Kurucu Ortağı ayrıca, kendilerinin fiyat karşılaştırma segmentinde e-ticaretin gelişimine paralel bir seyir izlediklerini söyledi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte yeni tüketici alışkanlıklarının da değiştiğini, dolayısıyla tüketicilerin, bilgisayarın yanında artık akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi her türlü teknolojiyi etkin kullandıklarının altını çizen Karataş, Bu noktada akakce.com’un hem online hem de fiziksel alışverişlerde başvuru noktası haline geldiğini belirtip, ekledi: “Yeni kullanıcıların da bu ekosistemine katılımı ile her yıl büyüme oranımız e-ticaretin de üzerinde seyrediyor.”

2012, e-ticarette kadınların gücünün hissedildiği bir yıl oldu

Kataloglarında en güncel ürünlere yer verilecek şekilde güncellemeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Koray Karataş, bunun için hem perakende hem e-ticaret sitelerini çok iyi takip ettiklerini; Gittigidiyor, Yenicarsim gibi pazar yerlerine ek olarak Markapon, Grupfoni, Grupanya ve Yakala.co gibi fırsat sitelerini de anlık olarak incelediklerini belirtti. Darty, Teknosa, Electro World gibi fiziksel dünyada yer alan markaların fiyatlarının da bünyelerinde yer aldığını ifade eden Karataş, böylece 360 derece fiyat bilgisi sunduklarını açıkladı.

Karataş: “2012 yılı e-ticarette kadınların gücünün hissedildiği bir yıl oldu. 2000’lerden bu yana erkeklerin egemenliğini sürdürdüğü online alışverişte, son iki yılda çok büyük oranlarda kadın profili de katıldı. Kadınların online alışverişe katılımı ile kullanıcı sayısının yanında alışveriş sıklığında da önemli derecede artış yaşandı. Özellikle yıl sonuna doğru bu büyüme daha da hissedilir seviyelere ulaştı. Private shopping ve grup satın alma sitelerinin etkisi ile online alışverişe başlayan kadınlar bu yıl ev, mutfak ve küçük elektrikli aletlerine de büyük ilgi gösterdi. Ev dekorasyon, parfüm ve aksesuar gibi kategoriler popülerliğini artırdı.”

Türk e-ticaretinde jenerik iş modelleri için köşe başlarının belli olduğunu söyleyen akakce.com Kurucu Ortağı, buradaki değişim mümkün olsa da çok kolay olmayacağını ifade etti: “Artık sadece marka yatırımı değil kullanıcı deneyimini pozitif olarak sürdürmeyi başarmış ve yeni tüketici istek ve beklentilerini karşılamayı sürdüren markalar pozisyonu koruyabilecektir. Marka sadakatini internet üzerinde yakalamak fiziksel dünyaya göre çok daha zor. O nedenle bunun kalıcı olması için çok çalışmak ve bir kulak ile her daim tüketiciyi dinlemek gerekiyor.”

Sektör henüz doygunluğa ulaşmadı ve dinamikler tam oturmadı

Fiyat karşılaştırma modelini yurt dışındaki örnekleri ile karşılaştırıldığında Türkiye’de henüz çok küçük bir pazar oluşturduğunu vurgulayan Koray Karataş, bu sebeple bu modeli sektör olarak değil, o yönde ilerleyen bir segment olarak gördüklerini ifade etti. Bu bağlamda akakce.com’un da aylık 3 milyon tekil kullanıcısı ile bu segmentin önemli oyuncusu konumunda olduğuna değinen Karataş ayrıca: “BKM verilerine göre Türkiye’de toplamda 9 milyon online alışverişçi bulunuyor ve akakce.com olarak bunların çok büyük bölümüne hizmet veriyoruz. Her ay 3 milyon üzerindeki fiyat karşılaştırma yapan kullanıcımız ve 350’nin üzerindeki listelediğimiz alışveriş sitesi ile e-ticaret içerisinde önemli bir etkiye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.” dedi.

Karataş: “Sektördeki büyüme devam ettikçe yatırımcıların gözü de Türkiye e-ticaret sektörünün üzerinde olmaya devam edecektir. Rakamsal olarak istediğimiz hacimlere gelememiş olsak da büyüme hacmi olarak Avrupa’nın önünde, hatta dünya genelinde ikinci sıra yer alıyoruz. Bu, potansiyelin devam ettiğinin en önemli göstergesi. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en önemli yatırımcılarından pek çoğu Türkiye’ye giriş yaptı. Buradaki başarıların sürmesi yeni yatırımların da önünü açacaktır. Sektör henüz doygunluğa ulaşmadı ve dinamikler halen tam oturmadı. Bu nedenle 2013 içerisinde hem yeni girişler hem de çıkışlar görülecektir. Tüm bunlar ile önümüzdeki yıl da yatırımların, ortaklıkların ve satın almaların çokça konuşulacağı bir yıl olacak.”

akakce.com’un trafiğinin yüzde 10’u mobil üzerinden geliyor

2012 yılında kendini hissettiren üç önemli konunun 2013’te hız kazanacağını vurgulayan Karataş, bunlardan ilki olan ve 2011’den bu yana konuştuğumuz dikey e-ticaret sitelerinin asıl yükselişi 2013 yılında olacağını ifade etti. 2013 yılındaki bir diğer e-ticaret trendinin herkesin hemfikir olduğu mobil cihazlar olacağını vurgulayan Karataş: “Akıllı telefon penetrasyonuna paralel olarak mobil internet paketlerinin fiyatlarındaki düşüş ile 2012’de çok önemli seviyelere gelen mobil kullanımı, 2013’te hissedilir şekilde mobil ticarete yansıyacak.” dedi. Son olarak, ödeme sistemlerine ışık tutan akakce.com Kurucu Ortağı, 2011 yılında PayPal‘ın ülkemize gelmesi ile hız kazanan alternatif ödeme sistemleri pazarına 2012’de yerli ve yabancı pek çok katılımcı olduğunu, bu modellerin ise son kullanıcı tarafında yaygınlaşmasının 2013 yılında başlayacağını açıkladı.

Karataş: “akakce.com’da 2009 yılından bu yana mobil olarak fiyat karşılaştırılabiliyor ve barkod üzerinden fiyat karşılaştırma imkanı sunan bir uygulamamız da bulunuyor. Buradan aldığımız raporlarda biz de mobil fiyat karşılaştırma uygulamamızın mağaza içinde tüketiciler tarafından yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu, satın alma kararının verilmesinde çok önemli çünkü tüketici orada ve gerçekten ürünü satın alabileceği en iyi fiyatları görmek istiyor. Şu anda trafiğimizin yüzde 10’u mobil üzerinden geliyor. Önümüzdeki yıl bu rakamın yüzde 25’lere ulaşmasını hedefliyoruz ve e-ticarete yapmış olduğumuz katkının benzer şekilde m-ticarete de taşınacağını öngörüyoruz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Temucin der ki:

  Online alisverisin onde gelen motivasyonlarindan biri olan Fiyat karsilastirma kolayligini, is modelinin merkezine konumlandirmis bir firma olan Akakce.com, bu kolayligi online alisverisin bir adim ilerisine tasiyarak hem online hem de fiziksel dunyada alisveris yapan tuketicilerin kendi hizmetlerinden faydalanmalarini saglamis.

  2013’te on plana cikacak mobil internet penetrasyonu artisi, alternatif odeme sistemlerinin piyasada yayginlasmasi trendlerini, onem verdigi kullanici deneyiminin zenginlestirilmesi ile kendi lehine daha da ivmeli sekilde cevirmek isteyen Akakce.com’un hedeflerine ulasmasi sasirtici olmayacaktir diye dusunuyorum.

 2. Emel der ki:

  Doğrudan e-ticaret yapmak yerine, e-ticaret sitelerine fayda sağlayan iş modellerinden birini benimsemiş olsa da, Akakçe.com her yıl e-ticaretin de üzerinde bir büyüme gerçekleştiriyor ve Türkiye’de fiyat karşılaştırma modelinin (e-ticaret tercihini %54 henüz çok küçük bir pazar oluşturması nedeniyle girişimciler için güzel bir örnek teşkil ediyor.
  Son 2 yılda e-ticarette kadınların gücünün hissedildiği, hem kullanıcı sayısının hem de alışveriş sıklığı ve alışkanlıklarının çeşitlenip artmakta olduğu fikrine katılıyorum.
  Koray Bey’in vurguladığı gibi şuan için büyüme hacmi olarak Avrupa’nın önünde ve dünya genelinde ikinci sıra yer alan Türkiye pazarında kullanıcı deneyimini pozitif olarak sürdürme ve yeni tüketici beklentilerini karşılama odaklı stratejileri ile potansiyeli etkin bir şekilde kullanarak hedeflerine ulaşacaklarına inanıyorum.

Fikrini söyle

*