18 Kasım 2018

Karataş: “akakce.com ile Netprice’ın Ortaklık Süreci 9 Ay Sürdü” [Röportaj]

Akakce.com LogoTürkiye e-ticaret ekosisteminin özellikle son zamanlarda gelen yatırım haberleriyle hareketlendiğini söyleyebiliriz. Lokal bazlı tamponlar bir yana, yabancı yatırımcıların elinin cebine gitmesine neden olan yatırım haberleri yapma fırsatı yakaladık. Bunlardan bir tanesi de Japonya – Ankara arası bir yolculuktu.

Önce Şubat ayında NetPrice ile stratejik ortaklık yürüteceklerini duyurduk. Ardından bu ortaklık yatırıma dönüştü ve Netprice, akakce.com‘un (söylentilere göre yaklaşık 5 milyon dolar karşılığında) yüzde 20 ortağı oldu. Son zamanlarda gelen en dikkat çekici yatırım haberi belki de buydu.

Biz de akakce.com‘un kurucu ortağı Koray Karataş‘ı ofisimizde ağırladık. Başta yatırım süreci, amacı, detayları ve rakamları olmak üzere, akakce.com’u ve gelecek planlarını sorduk.

“Netprice ile imzayı atmak 9 ay sürdü”

Ufuk Utaş: En güncel konuyla başlayalım. NetPrice ile olan ortaklıktan bahsedebilir misiniz?

Koray Karataş: Biz genel olarak fon ya da yatırım arayışında olan bir firma değildik. Ortaklığı stratejik projeksiyon şeklinde görür ona göre değerlendirirdik. Başka bir deyişle, ilerlemek istediğimiz yönde bize katma değer sağlayan anlaşmalar için de olmayı düşünüyorduk. Çünkü akakce.com’da finansal ve operasyonel başarı, sarmal bir örüntü halinde, doğru orantılı bir şekilde ilerliyor. Sonuçta çok büyük bir sermaye ihtiyacımız yok ve hali hazırda karlı bir şirket konumundayız. Özetle, finansal yatırım bize çok cazip gelen bir şey değildi. Daha çok stratejik yatırıma önem veriyorduk.

U: Stratejik ortaklık ya da yatırımı biraz daha açabilir miyiz?

K: Tek cümleyle, paradan başka değer getiren ortaklık şeklinde ifade edebilirim. İlerlemek istenilen yönde ortak emeller olmalıdır. Örneğin, daha büyük bir şirketle stratejik ortaklık kararı veriyorsunuzdur ve o şirket başka bir ülkeye açılmaya karar vermiştir.

U: Ortaklık süreci somut anlamda nasıl gelişti, görüşmeler nasıl ilerledi?

K: İmzayı atmak 9 ay sürdü; 3 ayı prensip kararı vermek ve 6 aylık kısmı da sözleşmenin üzerine yazılacakların detaylandırması şeklinde oldu. Sektörden ve kişilerden bağımsız; birinin gelip ortaya para koyması ve oluşan birlikteliğin gidileceği yönü, değerlemesi ve prensipleri bu sürecin uzun sürmesinde etkili oluyor.

İlk iletişimin konusu, şirketlerin nereye ilerleyeceği üzerine oldu. Telefon, e-posta ve yüz yüze iletişim kurduğumuzda ilk konuştuğumuz buydu. Sonra onlara neden Japonya dışına çıktıklarını ve bu çıkışlarda neler yaptıklarını sorduk. Bizim de bu ortaklık konusunda ödün veremeyeceğimiz 4 maddemiz vardı.

U: Bu 4 maddeyi sorsak?

K: Bu 4 maddenin ilki bizim de en önemli stratejilerimizi barındıran mobil konusuydu. Bir tanesi, akakce.com’u sadece fiyat karşılaştırma konsepti değil aynı zamanda e-ticaret platformu olarak konumlamak. Çünkü bizim elimizde ciddi bir veri birikimi var ve bunu kullanıma sunmak. Söyleyebileceğim iki madde bunlar.

U: Peki bu ortaklığı Asya’ya açılım olarak yorumlayabiliyor muyuz?

K: Yurt dışına açılma planlarımız var ama bunun Asya olacağını söyleyemem. Çünkü o bölgenin özellikle e-perakende koşulları bizden çok farklı. Aynı zamanda NetPrice’ın da Türkiye’ye açılması söz konusu değil. Belirli standartlar her yerde aynı ama kültür farklılıklarından doğan tüketici alışkanlıklarının bunun önüne geçtiğini düşünüyorum.

U: NetPrice’ın yüzde 20’ye ortak olduğunu biliyoruz. Peki yatırım miktarı nedir?

K: İmzaladığımız gizlilik anlaşması gereğince maalesef yatırım miktarını açıklayamam. Fakat konuşulan rakam civarlarında olduğunu söyleyebilirim, büyük bir sapma yok. Ancak yüzde 20 ortaklık payı kesin. NetPrice borsaya açık bir şirket olduğu için yatırım miktarını açıklamak zorundalar ve kendi periyodik raporlama zamanlarında açıklayacaklardır.

“Türkiye’de kimsenin mobilin hakkını verdiğini düşünmüyorum”

koray-karatas-akakce-fotograf

U: Mobilin sizin için öneminden bahsettiniz. NetPrice bu noktada size nasıl bir know-how katacak?

K: Netprice grubunda 10 şirket var ve web sitesinden daha çok mobil uygulamaya sahipler. Buna ek olarak, Japonya mobilin en çok üretilip en çok tüketildiği yer. Dolaylı bir örnek; Amerikalı firmalar bile oyun uygulamalarını Tokyo’da test ediyorlar. Biz de oradaki bazı uygulamaların bire bir transfer şeklinde olmadan özelliklerini getirmeyi planlıyoruz.

Ben Türkiye’de kimsenin hem üretim hem tüketim anlamında mobilin hakkını verdiğini düşünmüyorum. akakce.com iki yıldır mobile uyumlu hizmet veriyordu ve çok yakın zaman içinde iPhone uygulamamız çıktı. Buna rağmen, henüz el yordamıyla ilerlediğimizi düşünüyorum. NetPrice’dan bu minvalde faydalanmayı düşünüyoruz.

U: Showrooming etkisi en çok fiyat karşılaştırma siteleri üzerinden gerçekleşiyor. Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

K: Bu güne kadar online kanal, offline’ı tehdit edebilecek konumda değildi. Şimdi özellikle Amerika’da gündem konusu oldu. Fiyat eşitleme, barkod kaldırma gibi karşılıklı agresif stratejiler uygulasalar da, ben bunun önüne geçilebileceğini düşünmüyorum. Türkiye’de henüz yaygınlaştığını söylemek için erken ama bize de yavaş yavaş geliyor.

Maliyet çerçevesinde düşünüldüğünde fiziki mağazaların online ile aynı fiyatta satış yapmasının zor olduğunu söylemeliyim. Gelecek görüşleri, ürün maliyeti ve bunun deneyimleme maliyetinin ayrışacağını söylüyor. Bu ayrışma fikrine ben de katılıyorum ama uygulamasında değişiklikler olabilir elbette. Sonuçta bir denge olmak zorunda.

U: akakce.com’da 350 site, aylık 3 milyon tekil ziyaretçi olduğunu biliyoruz. Daha fazla rakam paylaşmak ister misiniz?

K: O rakamların üstüne çıktık. 19 milyon sayfa gösterimi, 3 milyon 700 bin aylık tekil ziyaretçi alıyoruz.

“Trafiğin yüzde 19’u mobilden”

U: Trafiğin ne kadar mobilden?

K: Yüzde 20’lere yaklaştığımızı söyleyebilirim. Dün itibariyle trafiğimizin yüzde 19’u mobilden geldi. Günlük tekil kullanıcı sayısı olarak da 35 bin rakamını verebilirim. EticaretMag‘ın 2012 E-ticaret Dosyası‘nda paylaştığımız rakamların çok üstüne çıktık aslında ve bu artış bizim de beklentilerimizin ötesinde gerçekleşti. Tabi mobil uygulamamız çok yeni olduğu için trafik mobil web’den sağlanıyor.

Benim şahsi fikrim de mobil web’in özellikle fiyat karşılaştırma siteleri bazında her zaman bir adım önde olacağı yönünde. 2 yıl içerisinde de mobilin web’i geçeceğini düşünüyorum. Samimi olarak söylemeliyim ki mobili fırsat olarak değerlendirdiğimiz kadar tehdit olarak da değerlendiriyoruz. Çünkü ayak uyduramayanlar için her şey çok hızlı geçecek. E-ticaret sitesi dışındakiler mobili ek stratejilerine alabilirler. Fakat e-ticaret sitelerinin esas savaş alanı mobil olacak.

İlgili yazı: Mobil Uygulama mı, Mobile Optimize Edilmiş Site mi?

U: En çok karşılaştırma yapılan kategoriler hangileri?

K: İlk iki sıra cep telefonu ve tabletten oluşuyor, burada bir sürpriz yok. Şaşırtıcı olan elektrikli süpürgenin üçüncü sırada olması. Biz bunu alışveriş yapmak isteyen insanların online alışverişi daha fazla düşünmeye başladıkları şeklinde yorumluyoruz. E-ticaretin iki sorunu var; güvenin az olması ve daha az akıllara gelmesi. Artık e-ticaret sektörü olarak daha fazla akıllara geliyoruz.

U: akakce.com’da yer alacak mağazalar için nasıl bir değerlendirme yapıyorsunuz?

K: Öncelikle herhangi bir ücret ödemiyorlar. Değerlendirmeyi de bazı kriterlere göre yapıyoruz. Birincisi teknik değerlemeler; sitenin var oluşuyla ilgili. Çok yeni olan sitelerle çalışmamaya yönelik bir eğilimimiz var. Bunun nedeni de o sitelerin art niyetli oluşları değil, biraz daha deneyim kazanmaları gerektiğidir. Tabi vergi levhası ve buna benzer idari gerekliliklerinin olması gerekiyor. Bir de en az iki adet sanal pos’a sahip olmaları lazım.

Şu anda çalıştığımız mağazalar için de tüketici değerlendirmelerini göz önünde bulunduruyoruz. Onların da kullanıcıların verdiği puanlamadan yeterli seviyeyi her zaman tutturmaları gerekiyor.

U: Son olarak, bir e-ticaret sitesinin Ankara merkezli olması nasıl bir durum? Avantaj ya da dezavantajlarından bahsedebilir miyiz?

K: Ankara’da yer alan birkaç şirket var ve biz kendimizi seçkin bir azınlık gibi hissediyoruz. Biz kendimizi özellikle yazılım ve teknoloji kısmında görüyoruz. ODTÜ Teknokent’de yer aldığımız için de bu konuda oldukça şanslıyız. Ayrıca İstanbul’da da ofisimiz var, buranın dinamizminden de uzak kalmıyoruz ki ben de 2 haftada bir İstanbul’a geliyorum.

not: Bu röportaj Gezi Parkı olayları öncesinde, Mayıs ayının üçüncü haftasında gerçekleştirilmiştir. Gündemin yoğunluğundan dolayı röportaj metnini yayınlamak için olayların dinmesini beklemeyi uygun gördük. Okuyucularımızın dikkatine…Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. guzel bır röpotaj olmus akakce ıle calısyoruz. zıyaretcı gondermesınden memnunuz ama cok tekelci davranıyorlar raporlama kısımları yeterlı değil. akakce kapalı bır kutu keske daha acık olsalar kımsede soru ısaretı olmaz.

  2. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice evening!

Fikrini söyle

*