13 Kasım 2018

Tüketicilerin Yarısı Akıllı Telefonlarından Ortalama Bin Dolarlık Harcama Yapıyor

2012’nin en öne çıkan trendleri arasında olan m-ticaret‘in popülerliğinin 2013’te de devam etmesi bekleniyor. 2012/13 Dosyamıza katılanlar da mobil cihazlar üzerinden alışverişin öneminden bahsetmişlerdi. Amerika’da hizmet veren reklam ajansı Moosylvania, 1874 yetişkinin katıldığı bir araştırma yaptı ve akıllı telefonu olan tüketicilerin %80’inin, fiziki mağazalarda alışveriş yaparken, markaların daha fazla mobile optimize edilmiş ürün içerikleri sunmalarını istiyor.

Araştırmaya katılanların %97’sinin kendine ait bir bilgisayarı ve %43’ünün de bir tableti bulunuyor. Moosylvania CEO’su Norty Cohen, konu alışveriş olduğunda hızın her şeyin başında geldiğini söylüyor ve kullanıcıların hem online’da hem de fiziki mağazalarda hızlı bir şekilde ödemelerini yapabilmek, ürünleri inceleyebilmek ve fiyat karşılaştırması yapmak istediğini de ekliyor.

Kullanıcıların %30,1’i evlerinde değilken, %19,6’sı televizyon izlerken, %13,4’ü hafta sonları, %12,4’ü fiziki mağazada alışveriş yaparken, %10,9’ü işteyken ve %2,7’si tatillerde akıllı telefonlarından ürün araştırması yapıyorken, %10,9’luk bir kesim ise telefonlarından ürün araştırması yapmadıklarını belirtti.

Ürün araştırması yapanların %73’lük bir kısmının perakendecilerin fiyatlarını birbirleriyle karşılaştırdıkları da ortaya çıkan sonuçlar arasında. Tüketiciler alışveriş yaparlarken birçok yardımcı araçtan da faydalanıyor. %76’lık bir kesim mobil kuponların işe yaradığını söylerken, %31’i mobil uygulamaları, %26’sı QR kodları, %20’si kısa mesajları, %19’ü bilgilendirici videoları ve %17’si de mobil reklamları faydalı buluyor.

Kullanıcıların akıllı telefonlarından yüklü miktarda alışveriş yapmaktan çekinmedikleri de araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç. Tüketicilere akıllı telefonlarından bir seferde yaptıkları en yüksek harcamanın ne kadar olduğu sorulduğunda %50’si 100 ile 999 dolar arasında bir harcama yaptıklarını söylerken, %27’si 99 dolar ve altında bir harcama yaptıklarını belirtti. %9,7’lik bir kısım ise tek seferde 1000 ile 9999 dolar arasında harcama yaptığını, 0,6’lık bir kısmı da 10.000 doların üzerinde alışveriş yaptığını söyledi. Cihazlarından hiç alışveriş yapmayanların oranı ise %12,7 civarında.

Mobil cüzdanlara olan ilginin de arttığı ve akıllı telefon kullanıcılarının %44’lük bir kısmı alışverişlerde mobil cüzdan kullanabilmeyi istedikleri araştırmada üzerinde durulan konular arasında.

Perception Research Services International’ın yaptığı başka bir araştırmaya göre ise kullanıcıların %76’lık bir kısmı fiziki mağazalarda alışveriş yaparlarken akıllı telefonlarını kullandıklarını ortaya koyuyor.

 • Kullanıcıların %53’lük bir kısmı cihazlarını fiyat karşılaştırması yapmak için,
 • %49’ü ürün incelemelerini okumak için,
 • %48’i ürün hakkında bilgi araştırmak için,
 • %48’i indirimlerie ve kuponları araştırmak için,
 • %37’si üretici firmanın sitesinden ürün incelemelerine bakmak için,
 • %34’ü bir arkadaşının ya da aile üyesinin fikrini almak için,
 • %31’i ödeme yapmak için,
 • %31’i bir yarışmaya katılmak için,
 • %17’si ürün tanıtımını izlemek için akıllı telefonunu kullanıyor.

Katılımcıların %54’ünün akıllı telefona sahip olduğu bu araştırma, 1450 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların %57’si elektronik alışverişlerinde cihazlarını kullanırken, %54’ü giyim kuşam için, %41’i bilgisayar ve yazılım ürünleri için, %40’ı mutfak alışverişi için, %34’ü kozmetik için, %33’ü kişisl bakım ürünleri için,%30’u ev mobilyaları için, %29’u ofis ürünleri için, %28’i ev dekorasyonu için, %23’ü evcil hayvan ürünleri için, %19’u parfüm için ve %14’ü de bebek ürünleri için akıllı telefonlarını kullanıyor.

Mobil alışveriş yapanların %44’lük bir kısmının QR kod kullandığı, %32’lik bir kesiminin de QR kodların ne olduğunu bildikleri; fakat hiç kullanmadıkları ortaya çıkan sonuçlar arasında. %18’lik bir kesim ise daha önce onları gördüklerini; fakat ne olduğunu bilmediğini söylerken, %6’lık bir kesim de QR kodun ne olduğuna dair hiçbir fikirleri olmadıklarını belirtti.

Akıllı telefon sahiplerinin %69’u ürün hakkında bilgi almak için QR kod okuttukları, %65’i promosyon bilgileri için QR kodu kullandıkları da ortaya çıkan sonuçlardan bir diğeri. Tüketicilerin %42’si QR kodları tüketici yorumlarını okumak için kullanırken, %29’luk bir bölümde fiziki mağazanın yerini bulmak için QR kodu kullandıklarını söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. “Tüketicilerin Yarısı Akıllı Telefonlarından Ortalama Bin Dolarlık Harcama Yapıyor”
  hatalı başılık “ABD deTüketicilerin Yarısı Akıllı Telefonlarından Ortalama Bin Dolarlık Harcama Yapıyor” olmalı,
  bizim pazarlama, tüketici alışkanlıklarımız ve tüketici kültürümüz ile onlarınki arasında ciddi farklar var, dolayısı ile ülkemize yada bize yakın brezilya gibi ülkelerin verilerinin temini sektörel açıdan daha iyi olacaktır.

Fikrini söyle

*