15 Kasım 2018

Akıllı Telefon Kullanıcıları Mağazaların Takibinden Şikayetçiler

Nisan ayında başlayan PunchTab tarafından yapılan bir araştırma sonuçları yeni yayınlandı. Araştırma, mağaza içi müşteri takibi ile ilgili. Yurt dışında büyük mağazalar, müşterilerinin mağaza içindeki durumlarını cep telefonları aracılığı ile kontrol edip, hangi ürünler ile nasıl ilgilendiklerini analiz edip buna göre avantajlı satış fiyatları veya kampanyalar sunuyorlar.

Fakat bu iş pek de mağazaların istediği gibi işlemiyor. ABD’de yapılan araştırmada akıllı cep telefonu kullanıcılarının yalnızca %27’si bu uygulamalara telefonu üzerinden izin veriyor. %50’si kesinlikle böyle bir uygulamaya dahil olmayacaklarını söylerken, %24 de duruma pek sıcak bakmıyor.

177035

Müşterilerin çoğunluğunun bu uygulamayı benimsememesinin sebebi, sürekli olarak gelen indirim mesajları veya kampanya teklifleri değil; mahremiyet. Telefonlarından bu mağaza içi takip uygulamalarına izin vermeyenlerin %51’i, mahremiyetlerinden duydukları endişe sebebiyle izin vermediklerini söylüyorlar. Yalnızca %13 gerçekten mesajlar ile rahatsız edilmek istemediği için isin vermiyor. %12’lik kesim, işlerine karışılmasını ve alışveriş deneyimlerinin kesintiye uğramaması için, %8 ile kendileri ile alakasız mesajlar alacaklarını düşündükleri için mağaza içi takip uygulamalarına sıcak bakmıyorlar.

177311

Araştırmaya katılan mağaza müşterilerinin ezici bir çoğunluğu (%90) yalnızca ürün fiyatlarındaki indirimler hakkında en çok mesaj almak istediklerini belirtiyorlar. Ayrıca ilgilendikleri bir ürünün satışa çıktığında bilgilendirilmek de hoşlarına gidebilirmiş. En çok da, bu uygulamalar sayesinde alışverişlerinin satın alma sürecini daha hızlı tamamlayabilmek istiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    Beni onlar yönetecek yani. alış verişte özgürlük istiyorum. onun yerine seçtiğim ürüne bir tıkla indirim isteyeyim o daha iyi olur.

Fikrini söyle

*