18 Aralık 2018

Akıllı Telefon Sahipleri Mobil Reklam İstemiyor

Mobil ticaretin hızlı gelişimi ile firmaların mobil reklam harcamaları da artıyor.

Hafta başında Nielsen tarafından yayınlanan tüketicilerin ücretsiz uygulamalardaki reklamlara razı olduklarını öne süren araştırmadan sonra, mobil ticaret teknolojisi firması mBlox tarafından yapılan bir araştırma akıllı telefon sahiplerinin mobil reklamlara pek de sıcak bakmadıklarını iddia ediyor.

ABD’de 2003 cep telefonu sahibi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüketicilerin %55.2’si cep telefonlarında uygulama için reklamlar, promosyonel emailler ve sms mesajları görmekten hoşnut değiller.

Araştırmada tüketicilerin %29.3’ünün mobil reklamlara ne olumlu ne de olumsuz tepkileri olduğu belirtilirken, katılımcıların sadece %15.4’ü mobil reklamları sevdiklerini açıkladı.

Bu oranlar yaş gruplarına göre ayrıştırıldığında ise rakamlar oldukça farklılık gösteriyor. Araştırma genç kullanıcı kesimin orta yaş ve üstü kullanıcılara göre mobil reklamlara çok daha sıcak baktıklarını öne sürüyor.

Araştırmaya katılan 18 ve 34 yaş arası kesimin %49.3’ü mobil reklamlarından hoşnut olduklarını açıklarken, bu yaş grubunun %27’si mobil reklamları sevdiklerini iletti. 18 ve 34 yaş arası kesimin sadece %23’ü mobil reklamlara sıcak bakmıyor.

Bu oranlar 35 ve 54 yaş arası grupta ise oldukça farklı. Bu kesimin %19.2’si mobil reklamlardan hoşnutken, mobil reklamları seven kesim %12.4 olarak ortaya çıktı. 55 ve yaş üstü kesimin ise sadece %5.1’i mobil reklamları seviyor.

Rakamlar firmaların yaş gruplarına göre mobil reklam stratejilerini nasıl oluşturacakları konusunda yol gösterse de, pek çok firma için pek de iç açıcı görünmüyor olabilir.

Konu ile ilgili mBlox CMO’su Michele Turner firmaların bu rakamlar nedeniyle cesaretlerinin kırılmamasını, pekçok araştırmanın tüketicilerin özellikle mağazalardayken cep telefonlarıyla alışveriş yapmayı tercih edebileceklerini gösterdiğini açıkladı. Tüketicilerin mobil alışveriş alışkanlıklarının daha iyi ortaya çıkması ile firmaların mobil reklam stratejilerini çok daha iyi oluşturabilecekleri Turner tarafından paylaşıldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

Fikrini söyle

*