18 Kasım 2018

Akıllı Telefon ve Tabletlerin Alışveriş Sırasında Kullanım İstatistikleri

Akıllı telefonlar ve tabletler şüphesiz günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye başladı. Online alışverişe de harekete getiren mobil cihazlar, sadece mobil ticarette kullanılmıyor, aynı zamanda kullanıcılar bu cihazları fiziki mağazalarda da kullanarak alışverişlerini yapıyorlar.

Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre, mobil cihaz kullanıcıları fiziki mağazalardan alışveriş yaparlarken de akıllı telefonlarını yanlarından ayırmıyorlar. Kullanıcıların %78’i akıllı telefonlarını yakınlardaki mağazaları bulmak için kullanırken, %63’ü de fiziki mağazada alışveriş yaparken internetteki fiyatları karşılaştırıyor.

Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan bir diğeri de, akıllı telefon kullanıcılarının offline mağazalarda cihazlarını, tablet kullananlara göre 3 kat daha fazla kullanıyor olması. Tüketicilerin %39’u mobil kuponlarını, %40’ı da alışveriş listelerini akıllı telefonları ile kullanıyor.

Tablet sahipleri, cihazlarını evlerinde kullanmayı daha çok tercih ediyor. Tablet sahiplerinin neredeyse yarısı cihazlarını kullanarak online alışveriş yapıyor ve bu kullanıcılardan onda dokuzu bu alışverişleri evlerindeyken yaptıklarını söylüyor. Araştırmada tablet kullanıcılarının %68’i alışveriş yapmadan önce cihazlarıyla araştırma yaptıklarını söylerken, %53’ü de internetteki yorumları okuduklarını belirtti.

Ödeme kısmında ise kullanıcıların yaklaşık dörtte birlik bir kısmı mobil cihazlarını kullanıyor. Alışveriş sonrasında da internette vakit geçiren tablet kullanıcılarının %18’i satın aldıkları ürünler hakkındaki düşüncelerini yazarken, hem akıllı telefon hem de tablet kullanıcılarının %22’lik bir kısmı satın aldıkları ürünler hakkında sosyal medya üzerinden yorum yaptıklarını söylüyor.

Tabletlerin bazı konularda akıllı telefonlardan daha çok öne çıktığını da bu araştırma da görebiliyoruz. Tabletin öne çıktığı başlıca alanlar ise, alışveriş yapmadan internetten araştırma yapmak, internetten ürünler hakkında yorumları okumak, dijital ve fiziki ürünleri satın almak, ödemelerdeki cihaz kullanımı şeklindeyken; akıllı telefonlar ise en çok çevredeki mekanları bulma konusunda kullanılıyor. Sonrasında, internetten fiyat kontrolü ve alışveriş listesiyle mobil kuponlar geliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*