18 Kasım 2018

Alibaba Yıl Bitmeden 161 Milyar Dolarlık Satış Yaptı

Çin’in e-ticaret devi Alibaba, daha 2012 bitmeden yıllık satış hedeflerini yakalamayı başardı. Şirket 2012 sonunda 1 trilyon yuan değerinde ürün satmayı planlıyordu ve henüz yıl bitmeden bu rakama ulaşarak büyük bir başarı yakaladı. Yaklaşık olarak 161 milyar dolara denk gelen bu satışın 2012’nin ilk 11 ayında gerçekleştiğini açıklayan şirket, hatırlarsanız geçtiğimiz 11 Kasım’da da bir gün içinde 3,1 milyar dolarlık bir satış yaparak yine adından söz ettirmişti.

Amerika Ticaret Bakanlığı’na göre Amerika’da 2011 yılındaki toplam e-ticaret hacmi 194 milyar dolar civarındaydı. Online satışlarda bu sene Kara Cuma ve Siber Pazartesi’nde Amerika’da bir rekor kırılmış olsa da, Çin’in önümüzdeki yıllarda ABD’yi sollayacağını söylemek yanlış olmaz.

Alibaba CEO’su Jack Ma, geçtiğimiz Cumartesi günü bloglarında duyurduğu bu haber ile, online satışlarda Amerika’nın önde gelen e-perakendecisi Amazon’un önüne geçtiklerini de belirtti. Çin’in 3. ve 4. sırada gelen daha küçük çaplı şehirlerinde gerçekleşen online satışların bu sene %60, daha büyük şehirlerde ise bu oranın %40 arttığını belirten Jack Ma, Taoba ve Tmall’ın 2012’nin ilk yarısında günde ortalama 12 milyon ürün çıkışı yaptığını da sözlerine ekledi. Bu rakam 2011’de 8 milyon ürün çıkışı şeklindeydi.

Şirket yöneticileri Alibaba’nın 5 yıl içinde yılda toplam 3 trilyon yuan yani 482 milyar dolarlık satış yapacağını söylerlerken, bu söylemleriyle dünyanın en büyük perakendecisi WalMart’a rakip olacaklarını da söylediler. WalMart’ın 2011 yılındaki toplam satış miktarının 419 milyar dolar olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Alibaba’nın satışlarının %80’lik bir kısmı Taobao’dan, %20’lik kısmı da Tmall tarafından gerçekleşiyor. Alibaba’nın hikayesi 1999 yılına dayanıyor ve o günden beri Çin e-ticaret pazarının öncüsü olmaya devam ediyor.


Taobao ve Tmall’ın yıllara göre satış grafiğiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*