14 Aralık 2018

Çin’in Siber Pazartesisi’nde Alibaba 5,7 Milyar Dolarlık Satış Yaptı

Alibaba_Reuters
Geçtiğimiz aylarda Taobao ile küresel pazarlara açılmaya başlayan Alibaba, yeni bir rekora daha imza attı. ABD’deki Siber Pazartesi’nin bir benzeri diyebileceğimiz 11 Kasım günü, Çin’in e-ticaret devi Alibaba, bir gün içinde 5,7 milyar dolarlık satış gerçekleştirerek kırılması güç bir rekora imza attı.

Geçtiğimiz yıl 11 Kasım’da 3,1 milyar dolarlık satış yapan şirket, bu sene çıtayı biraz daha yükselterek bu rakamı %83 artırmış oldu. 2012 yılında ABD’deki Siber Pazartesi’nde bir gün içinde 1,98 milyar dolarlık satış yapılabilmişti.

11 Kasım’da ilk 9 saat içinde Çin’li tüketiciler ABD’deki Siber Pazartesi’nde gün içinde harcanandan daha fazla alışveriş yapmış oldular. Alibaba’nın bloğunda paylaşılan bilgilere göre, yapılan alışverişlerin %21’lik bir kısmı mobil cihazlardan yapıldı ve bu da Çin’in mobil konusunda oldukça istikrarlı olduğunu gösteriyor diyebiliriz.

11 Kasım istatistiklerine bakıldığında oldukça ilginç sonuçlar olduğu da görülüyor. Kullanıcılar ilk 6 dakika içinde 164 milyon dolarlık ürün satın alırken, 1 saat içinde Alipay üzerinde yapılan işlem hacmi 1 milyar dolar civarındaydı.

20 binden fazla mağaza 11 Kasım tarihinde oldukça yüksek indirimler sunarak kullanıcılara erişmeye çalışıyor ve bugünde Çin’de 402 milyon kullanıcıya erişildi. Bu rakamın geçtiğimiz yılın iki katı olduğunu da belirtmek gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*