21 Kasım 2018

Alibaba, Çin’de Hizmet Veren Taksi Uygulaması Kuaidi Dache’ye Yatırım Yaptı

Taksi appLokasyon bazlı servisler, özellikle Foursquare‘in popülaritesinin ardından yatırımcıların ilgi alanına girmeyi başardı. Bildiğiniz üzere, bu servisler; akıllı telefonlar aracılığıyla konumunuzu belirleyip, size yakın olan arkadaşlarınızın, restoranların ya da alışveriş merkezlerinin yerlerini bildiriyor. Mobil cihaz kullanımı oldukça yüksek olan bu uygulamalara son trend olarak ise, taksi bulma aplikasyonları dahil oldu.

Kuaidi Dache (anlamı; hızlı taksiler), Çin‘in Shanghai ve Hangzhou şehirlerinde hizmet veren bir taksi bulma aplikasyonu. Uygulamayı 300.000 müşteri ve 30.000 taksi sahibi kullanıyor ve günlük işlem sayısı 20.000’lere ulaşıyor. Hal böyle olunca, Çin’in ve dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, bu uygulamaya yatırım yapmakta gecikmedi. Yatırım rakamı resmi olarak açıklanmasa da, 7 haneli olduğu ve 1 milyon doların biraz üstünde olduğu biliniyor. Kuaidi Dache’den gelen açıklamaya göre, alınan bu yatırım teknolojik inovasyonlar için kullanılacak.

Öte yandan Çin’in en çok kullanılan arama motorlarından Baidu, Baidu Map’i (harita) Çin’de en çok kullanılan bir diğer taksi uygulaması Didi Dache’ye göre yeniden düzenledi. Şöyle ki Çinli kullanıcılar Baidu’nun haritasını incelediklerinde Didi Dache’nin uygulaması içinde arama yapıyormuş gibi boş taksileri görebilecekler. Her ne kadar, henüz aralarında bir gelir modeli oluşturmamış olsalar da, 80 milyon kullanıcısı olan Baido, Alibaba yatırımıyla yükselen Kuaidi Dache’nin işlerini kolaylaştırmayacağını söylemek mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*