17 Kasım 2018

Alibaba.com Tüm E-Ticaret Rekorlarını Alt Üst Etti

11 Kasım tarihinde Çin’de kutlanan Yalnızlar Günü kapsamında Alibaba.com, bir gün içinde 7 milyar euro (9,3 milyar dolar; 21 milyar TL) ciro yaptı. Bu rakam, ABD’deki Kara Cuma ve Siber Pazartesi toplam cirolarını da geride bırakacak kadar çok.

Yalnızlar Günü, bu tarihin 11.11 olarak ifade edilmesinden yola çıkılarak 1993 yılında Nanjing Üniversitesi’nde ortaya çıkmış ve zamanla tüm ülkeye yayılmış. Günün amacı, eşi veya sevgilisi olmayan kimselerin kendilerine hediye alıp, kendilerini ödüllendirmeleri. Bir nevi kendine değer verme. Bu günün ülkeye yayılmasındaki en büyük etkenlerden birisi zaten bizzat Alibaba.com.

 

 

9,3 milyar dolar ciro kaydeden Alibaba.com, ayrıca satışlarının %42,6’sının mobil cihazlardan geldiğini de belirtti.

Bu durum, Alibaba.com’un bile beklentilerinin üzerinde. Daha önce CNBC televizyon kanalına verilen demeçte, beklentinin 6,5 milyar euro olduğu belirtilmişti. Yani 500 milyon euro ile tahminler geçilmiş durumda. Toplamda 500 milyon paketin kargoya verildiği veya verilmekte olduğu da belirtildi. Bu durum aynı zamanda Çin lojistik sektörü için de bir sınav niteliğinde olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    alibaba çin nufusu ve urunlerın ucuzlugu sayesinde 1 numara oldu basarı buyuk ama gorundugu gıbı bır basarı degil 🙂

  2. Alibaba.com un iş modeli hem ebay hemde amazon için bir örnek.Alibaba internetten alışverişde google benzeri bir yol izliyor.Yani internetten her türlü alışverişe aracılık ediyor.Ve bu aracılıkdan düşük bir komisyon alıyor.Ebay da aynı iş modelini kullanıyor ama Alibaba.com un ebay den farkı satılan ürün ve hizmet Alibaba nın cirosu olarak yazılmıyor.Sadece aldığı komisyonu kendi cirosu olarak görüyor.Buda hem piyasa değerini arttırıyor hemde cirodan alığı kar oranını nerdeyse %30 lara kadar çıkartıyor.
    Kısacası Alibaba.com Çin gibi büyük bir ülkede olduğu için çok avantajlı ama kullandığı sistem sayesinde bu kadar başarı sağlıyor.

Fikrini söyle

*