14 Aralık 2018

Alibaba Halka Arz İçin Başvuracak

Alibaba’nın New York’ta halka açılması Amerika’daki en büyük halka açılmalardan biri olarak tarihte yerini alacak gibi göründüğü daha önce bekleniyordu. Beklenen gerçekleşti ve son yıllarda Çin’in en büyük e-ticaret şirketlerinden biri haline gelen Alibaba, halka arz için dünyanın teknoloji borsası Nasdaq veya New York Menkul Kıymetler Borsası (New York Stock Exchange)’na başvuracak.

Aşağıdaki grafik Alibaba’nın finansal değerlerini ortaya koyuyor.

alibaba-finansal-değer

(Grafiği üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.)

Piyasa değerinin 168 milyar dolar olduğu tahmin edilen Alibaba Group Holding’in yüzde 12’sinin halka arz edilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz Nisan ayında The Wall Street Journal analistçiler ve bankacıların öngörüsüne göre Alibaba’nın halka arzı 15 milyar dolar ve üzerinde olabildiği konusunda öngörülerini doğrular nitelikte bir gelişme oldu. Buna paralel olarak 20 milyar dolar ile ABD’nin en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirmiş olacak.

Alibaba 2013’teki 248 milyar dolarlık satış grafiği ile ABD’nin önde gelen e-ticaret platformları eBay ve Amazon’un toplam satışlarını geride bırakmış oldu. Ayrıca 2013’teki 519 milyar dolarlık işlem hacmiyle Alibaba’nın ödeme sistemi Alipay, eBay’in ödeme sisteminin toplam işlem hacimlerinin üstünde bir rakama ulaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Teşekkürlerç

Fikrini söyle

*