21 Kasım 2018

Alibaba Hisseleri Satışta 20 Dakikada Yüzde 40 Yükseldi

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Alibaba’nın halka arzı, Cuma günü New York borsası’nda gerçekleşti. 68 dolardan açılan hisseler, açılışın ilk 20 dakikası içinde %40 değer kazanarak 95 dolara kadar çıktı.

BABA kısaltmasıyla borsaya giren Alibaba, dünyanın en büyük halka arz olaylarından biri olarak nitelendiriliyor ve 22 milyar doların hemen altında bir hedefleme ön görülüyor.

Alibaba halka azrla birlikte 167,62 milyar dolarlık bir piyasa değerine erişecek. Bu da, Amazon’u ABD’de geride bırakacağı anlamına geliyor. Amazon hisseleri aynı gün 327,60 dolar seviyesinden açıldı ve şirketin toplam piyasa değeri 152,8 milyar dolar.

TD Ameritade uzman analisti Zhou Hui, “Çin’e baktığınızda 600 milyon internet kullanıcısı ve 300 milyon internetten alışveriş yapan kullanıcı görüyorsunuz. Ülkenin ekonomik yükselişi de stabil. Alibaba’nın önünde büyümesi daha çok yer var” diye açıklama yaptı.

Alibaba’nın pazar payı, Amazon ve eBay’in toplamından daha fazla. Alibaba, Haziran ile biten üç ay içerisinde 81,6 milyar dolarlık satış yaptığını açıklamıştı. Aynı dönem içerisinde Amazon ve eBay’in yaptıkları toplam online satış miktarı 50 milyar dolar.

Alibaba halka arz sonrasında 8 milyar dolarlık nakit para elde edecek ve bu geliri daha çok uluslararası pazara açılmak için kullanmayı planlıyor. Jack Ma konu hakkında “ABD’deki borsaya açılmamızın ardından Avrupa’ya da açılacağız. Ama bu süreçte Asya’yı unutmayacağız” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*