14 Kasım 2018

Alibaba Neden Bu Kadar Popüler?

Amerikalı birçok tüketici online alışveriş için Amazon’u tercih ediyor. Milyonlarca Çinli tüketici için ise online alışverişte Taobao ve Tmall dendi mi akan sular duruyor. Her iki pazarın sahibi de Alibaba Grup.

Çin’in iç pazarındaki 600 milyon internet kullanıcısı gibi oldukça yüksek bir rakamı arkasına alan Alibaba’nın ticari faaliyetleri son 10 yıl içerisinde büyük bir hızla arttı. Alibaba’nın sahibi olduğu internet sitelerinin ticari işlem hareketi Amazon.com (AMZN +0.82%) ve eBay.com (-0.13%)’un toplam ortalamasının çok daha üstünde.

Bugünlerde Alibaba’nın New York’ta halka açılması Amerika’daki en büyük halka açılmalardan biri olarak tarihte yerini alacak gibi görünüyor. Analistçiler ve bankacıların öngörüsüne göre Alibaba’nın halka arzı 15 milyar dolar ve üzerinde olabilir ki, bu da Facebook (FB +0.52%)’un 2012’deki 16 milyar dolarlık halka arzını geçmesi anlamına geliyor.

Halka arzı hakkında şimdiden kendinden bahsettirmeye başlayan Alibaba’nın esas e-ticaret faaliyetleri ne Amerikan yatırımcıları tarafından ne de Alibaba’nın hizmetlerini hiç kullanmamış Amerikalı tüketiciler tarafından pek tanınmıyor. Amerika’daki kimi firmalar Çin’deki üreticilerle temasa geçmek için Alibaba.com’u kullanmış olsalar dahi, üreticileri yüz yüze getiren web sitesi Alibaba Grup’un cirosunun çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Analizcilere göre Çin’deki iki alışveriş sitesi Taobao ve Tmall Alibaba’nın gerçek cirosunu oluşturan iki şirket.

Hong Kong’da faaliyet gösteren komisyon firması CLSA’dan Paul McKenzie “Kendi iç pazarına Alibaba kadar hakim olan başka bir e-ticaret grubu yok” diyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Alibaba’nın finansal durumu hakkında ana hissedarı Yahoo (YHOO +6.23%)’dan bilgi almak mümkün. Üç aylık gelir raporunda Alibaba’nın sonuçlarını da gösteren Yahoo’nun son raporu Alibaba’nın yükselen büyümesini gösteriyor.

Firma Amerika pazarında halka arza resmi olarak başvurduğunda, operasyonları, finansı ve mülkiyeti hakkında daha fazla bilgi almak için bir alternatif daha oluşacak. Halka arz izahnamesi potansiyel yatırımcı için yeni birçok maddeye erişim sağlayacak. Alibaba geçtiğimiz ay Amerika’da halka arz sürecini başlatacağını açıklamıştı. Ancak henüz bu yönde bir başvuru yapılmadı.

Önemli not: Firmaların harka arz değerleri 16 Nisan 2014 TSİ 19.40 itibarıyla alınmıştır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. önemli noktalara dikkat çekmişsiniz

Fikrini söyle

*