17 Kasım 2018

Alibaba’dan Yeni Bir Rekor: 1 Günde 3,1 Milyar Dolarlık Satış

Çin’in e-ticaret devi Alibaba, Amerika’daki Siber Pazartesi alışverişleri öncesinde bir rekora imza atmayı başardı. Alibaba, geçen seneye kıyasla %367 büyüyerek 11 Kasım günü 3,1 milyar dolarlık (19,1 milyar yuan) bir satış gerçekleştirdi.

TheNextWeb’de yayınlanan habere göre, bu satışların büyük bir kısmı Alibaba’nın bünyesinde bulunan B2C şirketi Tmall.com‘da gerçekleşti. 13.2 milyar yuan değerinde satış gerçekleşen Tmall’u, 5,9 milyar yuanlık satış ile C2C şirketi Taobao takip ediyor. Alibaba, 10 milyon ziyaretçinin gece yarısını bir dakika geçtikten sonra alışverişe başlamasının ardından, 10 dakika içinde 250 milyon yuanlık, yani 40 milyon dolarlık alışveriş yapıldığını söyledi.

Amerika’da Şükran Günü’nden sonraki ilk pazartesi olan Siber Pazartesi’de neler olacağını görmek için birkaç hafta daha bekleyeceğiz; fakat tahminler Amerika’nın bu yarışta Çin’i geçemeyeceği doğrultusunda. comScore’un yaptığı araştırmada geçen sene Siber Pazartesi’nde 1,25 milyar dolarlık bir e-ticaret hacmi yakalan Amerika’daki internet pazarına kıyasla Alibaba’da, 11 Kasım 2011’de yapılan alışverişlerin toplamı 833 milyon dolar civarlarındaydı.

Normalde Çin’de Bekarlar Günü olarak bilinen 11 Kasım tarihini 2009’da Alışveriş Festivali’ne çeviren Tmall, tüm perakendecilerden %50 ve üzerinde indirim yapmalarını istemişti. Alibaba, bu indirimlerin 1 Kasım Bağımsızlık Günü ile Çin yeni yılı arasında gerçekleştiğini, bu yıl 10 bin markanın bu indirimlerde yer aldığını ve hatta bu markalar arasında Adidas, Nike ve GAP gibi yabancı markaların da yer aldığını da sözlerine ekledi.

2008 yılında kurulan Tmall’ın geçen seneki e-ticaret hacmi 16 milyar doları bulmuştu ve bu sene bu rakamın ikiye katlanarak 32 milyar dolar gibi bir rakama ulaşması bekleniyor. Bu da geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen bu satışların, Tmall’ın toplam satış hacminin %10’u gibi bir rakam olduğunu gösteriyor.

Alibaba, bu platformlarındaki satışların Amazon ve eBay‘in toplamından daha fazla olmasını bekliyor. Tabi bunların yanında haberlerini aldığımız eBay’in tekrar Çin pazarına girme çalışmaları, Alibaba için bir rekabet ortamı oluşturacaktır; ama bu rekabetin ne kadar etkili olacağı ve Alibaba’nın satışlarını ne kadar etkileyeceği büyük merak konusu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sinan der ki:

    Bu haber’de bir yanlışlık olabilir mi? Bu rakamlar hangi bilgilere dayanılarak veriliyor?

  2. Batuhan Apaydın der ki:

Fikrini söyle

*