18 Kasım 2018

AliBaba Yahoo’ya Ait Hisselerinin %20’sini Satın Aldı

Yahoo Çin e-ticaret devi AliBaba hisselerinin %20’sini 7.1 milyar dolar karşılığında AliBaba’ya geri sattı.

Yahoo, karlılığının en yüksek olduğu senelerden biri olan 2005 yılında Çin e-ticaret devinin %40 hissesini 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Yahoo’nun hisse karşılığına denk düşen 6.3 milyar doları nakit, geriye kalan 800 bin doları ise AliBaba’nın yeni imtiyazlı hisseleri olarak alacağı belirtiliyor.

CEO’sunu yeni kaybeden Yahoo, son iki senedir oldukça gelgitli günler yaşıyor. Önce eski CEO’su Carol Bartz’ı kovan, yaşanan kısa süreli CEO boşluğunun ardından Paypal Başkanı Scott Thompson’a CEO’luk görevini devreden firma, geçtiğimiz haftalarda Thompson’ın CV’sinde yer alan hatalı bilgilerden dolayı sıkıntılar yaşamıştı.

Muhasebe eğitimini CV’sinde bilgisayar bilimleri olarak gösteren Thompson, hem medyada yer alan hem de Yahoo yönetim kurulundan yükselen seslere dayanamayıp geçtiğimiz haftasonunda görevinden istifa etmişti.

Her ne kadar Yahoo, son zamanlarda sağlıklı bir grafik göstermiyor olsa da, firmanın oldukça karlı gerçekleşen bu satıştan elde ettiği parayla küçük ve orta ölçekli iş yerlerine özel sunduğu ve kısa bir süre önce genişlttiği Yahoo Small Business hizmetini geliştirmek ve mobil pazarlama faliyetlerine ağırlık vermek adına çalışmalar yapacağı paylaşıldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*