16 Aralık 2018

Alibaba.com Yahoo’yu Satın Almak İstiyor

Alibaba CEO’su Jack Ma, Stanford Üniversitesinde katıldığı bir forumda Yahoo‘yu satın almakla yakından ilgilendiklerini belirtti.

Dünyaca ünlü Çin merkezli küçük ve orta ölçekli iş yerlerine yönelik e-ticaret olanakları sunan Alibaba.com’un, Yahoo ile uzun süredir devam eden oldukça inişli çıkışlı bir ilişkileri bulunuyor.

Alibaba.com, 2005 yılında Yahoo Çin’i satın almıştı. Yahoo da Alibaba.com’ın %40 hissesinin sahibi olarak bulunuyordu.

2009 yılında Yahoo Eski CEO’su Carol Bartz, Alibaba CEO’su Jack Ma ile olay yaratan bir toplantı yapmış, toplantının ardından Ma’yı Yahoo Çin’i iyi idare edememekle suçlayıp, Yahoo Çin’in Yahoo olarak anılmasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirmişti.

Ocak 2010’da Yahoo, Google’ın Çin’den çıkma kararına destek olarak, Alibaba.com yöneticilerinin itirazlarının ve hoşnutsuzluklarının hedefi olmuştu. Aynı yılın Eylül ayında ise, Alibaba’nın %1’lik hissesini firmaya her hangi bir bilgilendirme yapmadan nakit para karşılığında satmıştı.

Ma, konuşmasında Yahoo’nun tamamını satın almakla ilgilendiklerini ilk kez açıkça belirtirken, Alibaba’nın Yahoo için Yahoo’nun ise Alibaba için oldukça önemli olduğunu ekledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*