12 Kasım 2018

Alibaba Yeniden Yapılanıyor, 25 Ayrı Şirkete Bölünüyor

2012 yılının son birkaç ayında adından sıkça söz ettiren Alibaba Group, Çin’in büyüyen e-ticaret sektörüne ve ekonomik durumuna uyum sağlamak için şirketi küçük firmalara ayıracağını duyurdu.

10 Ocak’ta 24.000 çalışanına bir e-posta ile bu duyuruyu yapan Alibaba Group CEO’su Jack Ma, şirketin 13 yıllık tarihindeki en zorlu kurumsal ve kültürel değişimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Daha önce kimsenin böyle radikal bir değişim denememiş olmasından dolayı bu geçişin biraz zorlu geçebileceğini söyleyen Ma, geleceğe yönelik yeni fikirler getireceklerinin de üzerinde durdu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Alibaba Group 7 farklı şirkete bölünmüş, 2011’de ise şirket Taobao’yu 3 farklı bölüme ayırmıştı. Şimdi ise Alibaba Group’un 25 farklı şirketini iki farklı komite yönetecek. Bunlardan biri doğrudan Alibaba Yönetim kurulunun altında çalışmalarına devam edecek olan stratejik komite, diğeri ise en büyük 9 şirketin genel müdürlerinin oluşturduğu bir komite olacak.

Bu değişiklikle beraber Çin’in sürekli değişen internet ekosistemine uyum sağlamak istediklerini belirten Jack Ma, şirketlerin küçülmesiyle beraber bu firmalarda çalışan gençlerin daha çok sorumluluk alarak, daha verimli çalışacaklarını da düşündüklerini belirtti.

Amazon ve eBay‘in toplamından daha fazla satış hacmine sahip olan Alibaba’nın bünyesindeki Taobao’nun, Çin’in en büyük C2C platformu olduğunu söyleyen Ma, Tmall’un ise Çin’deki B2C pazarının %50’sinden fazlasını oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Bunun yanında Jack Ma, önümüzdeki Mayıs ayında CEO’luk görevini bırakacağını da duyurdu. 48 yaşındaki Ma, internet endüstrisi için artık çok da genç olmadığını ve Alibaba içindeki gençlere yer açmak istediğini belirtti. Şirketten ayrılmayacağını ve yönetim kurulu başkanlığına devam edeceğini de belirten Jack Ma, 13 yıllık bir emeğin ardından CEO’luk görevini bırakmanın zor bir karar olduğunu; fakat C2C platformu Taobao’nun kuruluşunun 10. yıl dönümünü olan 10 Mayıs‘ta koltuğunu devredeceğini söyledi.

Hatırlarsanız Alibaba, Amerika’daki Kara Cuma’nın öncesinde 11 Kasım’da toplam 3,1 milyar dolarlık satış yaparak bir rekora imza atmış ve 2012 bitmeden 161 milyar dolarlık bir satış hacmine ulaşmıştı. Şirket önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamları üçe katlamayı hedefliyor. Alibaba’nın önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde de halka açılmasının planlandığı da kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*