12 Aralık 2018

Alibaba’da İlk Çeyrekte Yüzde 40 Büyümeye Rağmen CEO Görevden Ayrılıyor

Çinli tüketiciler, Alibaba‘nın 31 Mart tarihinde biten ilk mali yıl çeyreğinde 96,65 milyar dolar alışveriş yaptılar. Bir önceki yıl aynı dönemde Alibaba’nın geliri 69,27 milyar dolardı. Bu da, çeyrekler arasında yüzde 40 büyümeyi işaret ediyor. Alibaba’nın bünyesindeki bazı satıcıların çalıntı mal satması veya sahte siparişler verilmesi gibi eleştiriler, görünüşe göre Çinli tüketicilerin Alibaba’dan alışveriş yapmasını engellemiyor.

Alibaba’nın gelirinin büyük kısmı, Taobao’da reklam çıkan ve Tmall üzerinden komisyonlu satışlar yapan tüccarlardan geliyor. Tmall ise, 2,811 milyar dolar ciro yaparak yüzde 45 büyüdü ve Alibaba’nın hisselerini inceleyen 27 analistin raporlarında belirtilen 2,77 milyar dolarlık tahmini gelirin üzerine çıktı. Alibaba Eylül ayında ABD’de Ney York Borsası’na açılmış ve 25 milyar dolarlık rekor bir fiyatlama yapmıştı.

Bu çok güçlü çeyrek raporlarına rağmen, Alibaba CEO’su Jonathan Lu 10 Mayıs tarihi itibariyle görevden ayrıldı ve yerine eskiden Alibaba’da COO olan Daniel Zhang getirildi. Lu, yönetim kurulunda başkan yardımcılığı görevini dürdürecek. Xhang ise Alibaba’ya 2007 yılında Tmall CFO’su olarak katılmıştı ve Alibaba’nın geçtiğimiz yıl Çin dışında da kutlanmaya başlanan geleneksel 11 Kasım “Yalnızlar Günü” etkinliğinin baş mimarı oldu.

Tüm yıla baktığımızda Alibaba Çinli online tüketicilerin 394 milyar dolar değerinde ürün satın aldıklarını açıkladı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, eBay’in 2014 yılı boyunca yaptığı toplam satış 83 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Yani Alibaba tek başına eBay’in 4,7 katı daha fazla satış yaptı. Amazon.com ise toplam satış rakamını açıklamıyor ancak Internet Retailer sitesinin tahmini, Amazon.com’un global mağazalarında 2014 yılında yapılan toplam satışın 150 milyar dolar seviyesinde.

Alibaba’nın bugün borsa değeri 199 milyar dolar oldu. Amazon.com 195 milyar dolar, eBay ise 70 milyar dolar borsa değerine sahip.

Tarihinde ilk defa bu çeyrekte, Alibaba’nın mobil platformlar üzerinden gerçekleşen satışları, PC satışlarını geçti. Alibaba mobil satışların yüzde 157 artarak 48,97 milyar dolara çıktığını belirtti. Bu da toplam satışın yüzde 51’i yapıyor.

Alibaba’nın geçtiğimiz çeyrekteki bu hızlı büyümesinin en büyük nedenlerinden biri, sağlık ürünleri ve eğlence gibi yeni kategorileri bünyesine dahil etmesi. Ayrıca şirket, otomobil aksesuarları, ev dekorasyonu, mobilya ve gıda destek ürünleri kategorilerinde çok büyük ciro artışları raporladı.

Alibaba, geçtiğimiz çeyrekteki net gelirini ise, yüzde 49’luk azalma ile 463 milyon dolar olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl bu rakam 912 milyon dolardı. Bu düşüşün sebebi, Alibaba’nın çalışanlarına hisse payı dağıtması ve bunun ödemesinin yapılması. Bu yapılan ödemeleri hesaba katmazsak aslında net gelirin yüzde 14 arttığını görüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. alibaba çok başarılı bir sistem.

Fikrini söyle

*