21 Kasım 2018

Alibaba’ın Halka Arzı Konusunda 5 Sorun

Alibaba Grubu Mayıs ayında halka arz talebi için gerekli evrak işlerini tamamladığında, bazı yatırımcılar belgelerin detaysız olmasından yakınıyordu. İşte yeni bilgilerin ışığında, sonunda cevaplanabilmiş, akılları kurcalayan 5 sorun.

alibaba

Alibaba’nın yöneticilerini kim seçecek?

Başvuruda belirtildiğine göre yöneticilerin büyük çoğunluğu 27 kişiden oluşacak. Bu 27 kişilik listenin 22 kişisi zaten şirket içinden isimler. Örneğin şirketin CEO’su Jonathan Lu ve Yürütme Kurulu Başkanı Jack Ma. Yönetim kurulu dokuz kişiden oluşacak. Bu dokuz kişinin arasında özellikle Yahoo’nun ortak kurucusu Jerry Yang’ın adı göze çarpıyor.

 

Jack Ma’nın harcamaları

Alibaba başvurusunda Guangzhou Evergrande gutbpl takımındaki %50 hissesinin, milyonlarca taraftara erişmek için kullanılan bir pazarlama aracı olduğu belirtiliyor. Şirketin sahip olduğu iki film şirketi de, müşteriler için eğlence içeriği sağlamak ve şirketi e-ticaretin dışında da kollara sahip olmasını sağlamak olarak belirtilmiş. Weibo ve Youku Tudou’daki hisseler ise kullanıcı davranışlarını analiz ve müşteriler arasından seçilen hedef gruplara daha iyi pazarlama yapılabilmesi içinmiş.

jack ma

 

Çin’in altyapı sorunları

Alibaba’nın önündeki en büyük engel, Çin’in yeterince gelişmemiş altyapı sistemleri. Yenilenen başvuruda Alibaba’nın diğer perakendeciler ve taşıma firmaları ile ortaklığa gidip, gerekli altyapıyı kendisinin oluşturması planlanıyor. Alibaba ile müşterek teşebbüs olan ve Alibaba’nın %48 hissesine sahip olduğu China Smart Logistics firması yeni bir depo alanı, dağıtım merkezleri ve bunları destekleyecek diğer birimleri kurmayı planlıyor. Uzun vadeli hedef ise “Sipariş alındıktan 24 saat içinde Çin’in herhangi bir yerindeki müşterinin kapısına ulaşabilmek ve bunu günde 100 milyon paket hacminde yapmak” diyor Alibaba.

 

Taobao ve TMall ne durumdalar?

Önceki halka arz başvurusunda Alibaba ikiz motorları olan Taobao ve TMall hakkında bir şey söylememişti. Yeni başvuruda ise detaylar açıklandı. TMall üzerinden yapılan işlemler geçen yıla göre %90 artış göstererek 22 milyar dolar seviyesine ulaştı. Taobao ise işlem hacminde %32 yükselerek 47 milyar dolar seviyesine geldi. Alibaba’nın dediğine göre, TMall için harcanan paranın karşılığını Taobao’ya göre daha fazla alıyorlar.

 

Alipay’in durumu ne olacak?

Alipay, Alibaba’nın büyümesinin anahtarı olarak kabul ediliyor. Yeni belgelerde Alipay’in ana firmasına, Zhejiang Alibaba E-Commerce’e açıklık getiriliyor. Alibaba kurucusu Jack Ma %46, diğer kurucu Simon Xie %12 hisseye sahipler. Hisselerin geri kalanı Alibaba’nın partnerleri tarafından sahip olunan bir şirkete ait. Alibaba ayrıca Alipay’in risklerinden de bahsediyor. En büyüğü ise, bankaların koyduğu, müşterilerin Alipay’e ne kadar para aktarabileceklerini düzenleyen kotalar. Çin’in en büyük bankaları Alipay’i küçük ama hızla büyüyen bir tehdit olarak görüyorlar. Alibaba bu kotaların şu anda önemli düzeyde olmadığını ama gelecekte bankaların takınacağı tavrı öngöremeyeceklerini söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*