19 Kasım 2018

Alibaba’nın ABD’de Aşması Gereken Çok Engel Var

ABD’li tüketicilerin Çinli bir e-ticaret sitesinden güvenli alışveriş yapabileceklerine ikna etmek, Alibaba’nın önündeki en zor iş olabilir. Çünkü yapılan araştırmalar, ABD’li tüketicinin %35’inin Alibaba’dan alışveriş yapmayı bırakın, siteyi bile açmayacağını gösteriyor.

Bizrate Insights tarafından 3500 tüketici ile yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin %63’ü Çinli e-ticaret devi Alibaba’yı tanımıyor. Bu ABD pazarına yeni giren bir firma için hiç de iyi bir haber değil.

Dahası, Alibaba’ya aşina olmayan grubun büyük çoğunluğunu kadınlar ve gençler oluşturuyor.  Siteyi bilenlerin ise %65’i, gerektiğinde Alibaba’yı kullanabileceklerini ve buradan alışveriş yapabileceklerini belirtiyorlar. Şimdiye kadar Alibaba’yı kullanmış tüketicilerin oranı ise %11. Bu %11’lik kesimin %80’i ABD’de Alibaba açıldığında tekrar buradan alışveriş yapabileceklerini belirtiyorlar. Oldukça düşük bir oran.

Tüketicilerin neredeyse üçte biri (%35) Alibaba’ya önyargılı yaklaşıyor. Alibaba’dan alışveriş yapmayı bırakın, siteye girmeyeceklerini belirtiyorlar. Bunun üç temel nedeni saptanmış:

  • Uzun kargo bekleme süreleri
  • Kişisel ve finansal güvensizlik
  • ‘Amerikan malı’ almak istenmesi

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*