21 Kasım 2018

Alibaba’nın Sitelerinden Lifetaobao ile Doktorlardan Randevu Alınabiliyor

Alibaba.comAlibaba şirket çatısı altında bulunan Taobao, Çin e-ticaret sektörünün önemli oyuncularından biri. “Tek bir site üzerinden her şeyi satın alabilirsiniz” mottosuyla hareket eden Taobao, hizmet sınırlarını geliştiriyor. Şirket, kar amacı gütmeyen Guahao.com ile yaptığı ortaklık anlaşmasının ardından, hasta insanların doktor randevularını alabileceği hizmeti de hayata geçiriyor.

Doktorların booking.com’u şeklinde tanımlayabileceğimiz servisin işleyişi ise, oldukça basit. Randevu almak isteyen kişiler, life.taobao.com sitesine giriyor, kendisine en yakın hastaneyi ve doktoru seçiyor ve randevusunu alıyor. Site, hastanın ajandasını ayarlamakla birlikte, ona yardımcı olacak tüm personeller hakkında da bilgi veriyor. Servis şu anda aralarında Shanghai’ın da olduğu 17 şehir, 600 hastane ve 70.000 doktor ile hizmet veriyor.

Çin hükümeti sağlık hizmeti sunduğu vatandaşlarına geleneksel yollar öneriyor. Herhangi bir hastaneye gitmek isteyen Çinli’nin bunun için bir ‘fiş’ alması gerekiyor. Modası geçmiş bir uygulama olan bu yöntemin aksaklıkları da yok değil haliyle. Doktor ve hastane, gelen hasta hakkında fikir sahibi olmuyor. Taobao’nun servisi interaktif bir bilgi akışı sağladığı için hastane de hasta hakkında bilgi ediniyor, daha önce gördüğü tedavileri öğrenebiliyor.

Lifetaobao.com üzerinden çalışan servis şu an için tamamıyla ücretsiz. Ancak ödemeyle ilgili pilot çalışmalar, Alibaba’nın bünyesinde bulunan ödeme sistemi Alipay tarafından yürütülmeye başlandı.

China Daily‘nin haberine göre, servis şu anda 12 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Taobao’nun 500 milyon kullanıcısı olduğu düşünülürse, servisin daha popüler olması işten bile değil. Ancak hükümetin yoluna giren şirkete yanıt da geldi. Servis, Beijing’de yasaklandı. Bu yasak, Taobao tarafından makul bir tutumla karşılansa da, kullanıcı dostu imajı çizen servisin daha çok kullanılacağını söylemek çok da yanlış bir tutum olmaz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*