15 Kasım 2018

Alibaba’ya Çin’den Büyük Eleştiri Var

Alibaba.com’un halka arzı ile birlikte değerinin %38 artıp 231 milyar dolara yükselmesi, Çin’de son günlerde en çok konuşulan konu. Çin’in globale açılan en büyük şirketlerinden olan Alibaba doğal olarak takdir ile karşılanıyor. Ama, bazı kaynaklar da Alibaba’nın Çin politikasını eleştirmekteler.

Sorun, Çinli yatırımcıların, Alibaba’nın büyüklüğünden yararlanamamalarından ve Alibaba’nın çoğunlukla ülke dışındaki yatırımcılarına fayda sağlamasından kaynaklanıyor. Alibaba her ne kadar Çin’in mucizevi bir şirketi olsa da, hisselerinin çoğu ABD ve Japonya’da işlem görüyor. En büyük iki hisse sahibi ise Japonya’daki SoftBank ile ABD’de Yahoo.

Alibaba’nın halka arzının Çin’e doğrudan hiç bir faydası olmadı. Eğer Alibaba, bu halka arz hamlesi ile elde ettiği geliri Çin için kullanacaksa, oradaki müşteri ve kullanıcılarının kalbini tekrar kazanabilir. Çin müşterisi genellikle böyle konularda çok milliyetçi tavırlar alıyor ve Alibaba’nın kendi ülkesini ikinci sıraya koyması, kendi anavatanındaki temel müşteri kitlesinin rakiplerine yönlenmesine sebep olabilir. Ayrıca ekonomistler, önemli olanın açılış fiyatı değil, ay sonundaki kapanış fiyatı olduğunu belirtiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*