16 Kasım 2018

Alibaba’nın Ödeme Sistemi Alipay, PayPal ve Square’i Geride Bıraktı

alipay
153 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan ve önümüzdeki günlerde ABD’de eBay’e rakip bir pazaryeri girişimini hayata geçirmeyi planlayan Alibaba, ödeme sistemleri konusunda da ciddi adımlar atıyor.

Alibaba’nın ödeme sistemi Alipay’in 2013 yılındaki işlem hacmi dünyanın en bilindik ödeme sistemlerinden olan PayPal’ı ve Square geride bırakmayı başardı. Alipay dün Weibo hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla 2013 yılında Alipay üzerinden 150 milyar dolarlık işlem yapıldığını duyurdu.

150 milyar dolarlık işlem hacmiyle Alipay, PayPal ve Square’in toplam işlem hacimlerinin üstünde bir rakama ulaştı. PayPal üzerinden 2013 yılında 27 milyar dolarlık bir işlem yapıldı; Square’in düzenli olarak rakam paylaşmamasından dolayı sağlıklı bir veri ortaya konmasa da Square’in işlem hacminin PayPal’dan daha az olduğu belirtiliyor.

Başka bir deyişle Alipay’in PayPal ve Square’in toplam işlem hacminden yaklaşık olarak 3 kat daha fazla işlem hacmine ulaştığı söylenebilir.

Alipay’in şu an için 300 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların 100 milyonunu mobil kullanıcılar oluşturuyor. PayPal’ın dünya genelinde 143 milyon aktif kullanıcısı bulunmakta ve bu kullanıcıların 2 milyonu ise Türkiye’de bulunmakta. Alipay’in üye sayısının 2013’ün ilk yarısında PayPal’ı geçtiği de belirtiliyor. PayPal’ın yanı sıra Amazon’da 224 milyon kayıtlı kullanıcıyla Çinli ödeme sisteminin gerisinde kalan bir diğer şirket.

Alipay’in ve aynı zamanda Alibaba’nın böylesine büyük kullanıcı sayılarına ulaşmasının arkasında yatan neden ise Çin’deki internet kullanıcı sayısının 618 milyona ulaşması ve e-ticaret hacmi olarak da bu bölgenin ABD’yi geride bırakıyor olması olarak değerlendirilebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*