15 Kasım 2018

Alışveriş 2.0: Sosyalleşen E-ticaret

Kullanıcılar, tüketimden türetici konuma geçtiği an bir “değişim” yaşanması da kaçınılmaz hale geldi. Bu durum; pazarlamadan internet projelerine, yatırım kararlarından şirketlerin gelecek planlarına kadar bir çok alanı hızlıca değiştirmeye başladı.

Kısaca her şeyi biz başlattık!

Sosyal medya sosyal satışa, bu kavram da sosyal faydaya dönüştü. Geçmişten günümüze satın alma kararında yakın çevremizle etkileşim halindeyken, şimdi geniş topluluklara ulaşıp birlikte alışveriş yapabilir, kendi mağazamızı kolayca açabilir, duyurabilir, yorumlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir konuma geldik.

Peki psikolojik olarak neydi sosyal ticareti bu kadar benimsemeye başlamamızın nedeni?

Sosyal ticaret; sosyal psikoloji alanında uzmanların da araştırmaları arasına girdi: Özgecilik, sosyal uyum, etkileşim, söz dinleme, ön yargı… Kısaca, sosyal ticaretin potansiyelinin bu kadar yüksek olması sıradan bir rastlantı değil.

Son yıllarda internet trendlerini değiştiren üç temel noktaya dikkat çekmek gerekir:

  • HTML 5 gibi gelişmiş teknolojiler
  • Sosyal medya
  • Mobil cihazlar

Her biri kendi alanında alışveriş alışkanlıklarına inovasyon kattı.

  • Satın al ve “paylaş”
  • Curation (Polyvore)
  • Topluluk tavsiyeleri (Faşizm)
  • F-ticaret (Facebook mağazaları)
  • Mobil uygulamalar (sadakat)
  • Mobil uygulamalar (fiyat karşılaştırması)
  • Yeni mobil cihazlar (tabletler, araç içi uygulamalar, dijital çerçeveler, medya oynatıcılar)

Aldığımız ürünleri sosyal medya kanallarından hemen paylaşır hale geldik. Mobil uygulamalar ile marka sadakati bambaşka bir boyut kazandı. Cebimizde taşıdığımız bu mobil cihazlarla fiyat karşılaştırmaları yapabilmek mümkün hale geldi. Tabletler ve medya oynatıcıları gibi yeni taşınabilir cihazlar tanımaya başladık…

Gelişen bu yeni teknolojiler ise beş temel endüstrinin kökten değişmesine yol açtı: Ambalajlı tüketici ürünleri pazarı, bireysel finans hizmetleri, profesyonel hizmetler, kar amacı gütmeyen sosyal hizmetler ve ileri üretim sektörü. 900 milyar dolardan 1.3 trilyon dolara ulaşan potansiyel hacmiyle bu sektörler gittikçe büyüyen bir online tüketici profiline hizmet vermeye devam ediyor.

Sosyal ağlara kayıtlı olan 1 buçuk milyar insanın yanı sıra var olan şirketlerin yüzde 70’i de bu mecralarda varlığını sürdürüyor. Üstelik bu şirketlerin yüzde 90’ı ise sosyal ağlardan kar sağladıklarını belirtiyor.

Hem sayısal hem de davranış analizleri bu potansiyelin artarak ilerleyeceğini ve e-ticaret sektörünün dinamiklerinin artık farklılaştığını net olarak gösteriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*