18 Kasım 2018

Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştiren E-Ticaret Şirketleri

Her geçen gün teknolojinin de hayatımızda biraz daha yer bulmasıyla beraber geleneksel alışveriş alışkanlıklarımız da değişmeye meylediyor. Bu değişimin başrol oyuncularından olarak da online alışverişi gösterebiliriz. İnternetin kullanıcılar arasında yaygınlaşması ve şirketlerin kullanıcıları internetten alışveriş yapmaya yönlendirmesiyle birlikte bu pazar bir hayli büyüdü.

Sektörün bu kadar büyümesindeki ve özellikle kullanıcıları geleneksel alışverişten vazgeçirip online alışverişe yönlendiren en büyük etmenlerden biri ise bazı şirketlerin kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarında değişime yol açacak modeller belirlemiş olmaları. Hal böyle olunca da kullanıcılar karşılarına gelen bu ilginç yenilikleri kullanmak için online alışverişi tercih etmeye başlıyor. Peki bu yenilikleri yaparak e-ticarete farklı bir boyut getiren şirketler ne gibi değişiklikler yaparak kullanıcıların karşısına çıktı?

Airbnb

Airbnb, kişilerin konaklama alışkanlıklarını değiştiren bir şirket olarak karşımıza çıktı. Bir yere seyahat etmeden önce bir otel ya da pansiyon bulur ve yerimizi ayırtırdık ya da bir şehre gittikten sonra kendimize bir otel arardık; ama Airbnb bu konuya farklı bir açıdan yaklaştı.

Ağustos 2008’de Kaliforniya, San Francisco’da kurulan Airbnb’nin amacı bir otelde kalmak istemeyenler için, farklı bir seyehat deneyimi sunmak. Airbnb sayesinde, istediğiniz fiyat aralığında geçici olarak kalacak bir yer bulabiliyorsunuz. Eğer yeterli bütçeniz varsa bir şatoda bile kalmanızı sağlayan Airbnb ile kullanıcılar gittikleri ülkelerde ya da şehirlerde otellerde kalmayıp Airbnb ile anlaşan diğer kullanıcıların sağladığı mekanlarda kalma imkanını buluyor. Kullanıcılar kendilerine uygun bir yer seçiyorlar ve rezervasyonlarını yaptıktan sonra da kalacakları yerin ev sahibinden onay aldıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor.

Amerika ve Avrupa’da ofisleri bulunan Airbnb 192 ülkede, 26.000’den fazla şehirde hizmet veriyor. 10 milyondan fazla gecelik rezervasyon seçeneği bulunan şirketin değeri de 2011 yılında 1 milyar dolara ulaştı. Airbnb geçtiğimiz günlerde de resmi Türkçe sayfalarını kullanıcıların kullanımına açtıklarını açıklamıştı.

Birchbox

Kozmetik ürünlerde kadınlar ürünleri deneme konusunda sıkıntı duyuyor, özellikle de konu sağlıkla (ve tabi güzellikle) ilgili olduğu için. Yeni çıkan ürünleri sürekli deneme şansı bulamadıkları içinde satın alma konusunda tereddütleri oluşuyor tüketicilerin.

Birchbox da kozmetik sektörüne yenilik getirerek kullanıcıların bu isteğini karşılıyor. Her ay kullanıcılarına ürün örnekleri gönderen Birchbox, bu sayede kullanıcılarının bu ürünleri denemelerine olanak sağlıyor. Kullanıcılar eğer denedikeri ürünleri beğenirlerse, Birchbox üzerinden sipariş ederek satın alabiliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Paris merkezli JolieBox’ı da satın alarak Avrupa’da da hizmet vermeye hazırlanan Birchbox’ın merkezi Amerika’da bulunuyor. 1 yıl içinde %20’lik bir büyüme gerçekleştiren ve 100 binden fazla üyeye sahip olan şirket, Nisan 2012’den itibaren erkek bakım ürünleri sayfasıyla erkek kullanıcılara da yönelik bir hizmet sağlamaya başladı.

Couchsurfing

Couchsurfing de Airbnb gibi seyahat alışkanlıklarını değiştiren sitelerden biri oldu ancak durum Airbnb’de olduğundan biraz daha farklı bir şekilde işliyor. Yine otellerde kalmak istemeyen gezginler ve ek olarak yeni kültürler öğrenip, yeni insanlarla tanışmak isteyenler Couchsurfing sayesinde bu isteklerini karşılayabiliyorlar. Ancak Couchsurfing, kullanıcılara bir oda sağlamıyor. Kullanıcılar gittikleri evde neresi müsaitse -koltuk, halının üstü, ya da bir yatak- orada geceyi geçiriyorlar. Kullanıcılar genellikle bu yerlerde birkaç gün geçirdikten sonra oradan ayrılıp farklı bir yere seyahat ediyor.

Kullanıcılar ücretsiz bir şekilde siteye üye olabiliyorlar ve diledikleri bilgileri -evlerin ve kendilerinin fotoğraflarını ve konaklama bilgileri- bu sitede paylaşıyor. Daha fazla bilgi paylaşan kullanıcıların daha güvenilir olarak düşünülüyor. Sonuçta kullanıcılar hiç tanımadıkları birinin evine gidiyor ve gitmeden önce mümkün olduğunca çok bilgi almaya ihtiyacı duyuyor.

Ocak 2012’de 3,6 milyon kayıtlı profile sahip olan Couchsufing’in kullanıcılarının en çok konuştukları diller ise %71 ile İngilizce, %18 ile Fransızca, %17 ile İspanyolca ve %15 ile de Almanca. 92 binden fazla şehirde kullanıcısı bulunan Couchsurfing’in kullanıcılarının yaş ortalaması ise 28.

CustomInk

2000 yılının sonlarına doğru kurulan ve ilk siparişlerini almaya başlayan CustomInk, insanlara kendi istedikleri tişört baskılarını yapma imkanı sunuyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra iş arayışına giren üç Harvardlı arkadaşın kurduğu ve bu zamana kadar 25 milyonun üzerinde tişört baskısı yapan şirket, kullanıcılar için özel etkinliklerde kullanmaları için ya da şirketler, gruplar veya takımlar için özel olarak tişört baskısı yapıyor.

Kullanıcılar bu sitede tişörtlerini kendileri tasarlıyor ya da tişörtler CustonInk’in tasarımcıları tarafından da tasarlanabiliyor. Bu seçenek kullanıcıya bağlı ve CustomInk de onların siparişini alarak, baskı işlemi tamamlanınca kullanıcılara kargo ile teslim ediyor.

Etsy

Etsy ise el yapımı ürünler ya da nostaljik veya antika ürünleri sevenlere hitap ediyor. Etsy, bir el işi fuarında satıcılara ayrılan standlardan esinlenilerek kurulmuş. Sitedeki kullanıcılar el yapımı ürünlerini satabiliyorlar ve böylece seri üretim yapmayan şirketler ve iş sahipleri burada ürünlerini kullanıcılarla buluşturabiliyor. Bu tarz niş ürünlerin alıcısı bölgelere göre değişkenlik gösterebiliyor ve bu alıcıları bulmak da şirketler için zor olabiliyor. Ancak bunu internet üzerinden satmaya kalktığınızda çok daha geniş bir kitleye ulaştırmış oluyorsunuz ve Etsy de bu aracılığı yapmış oluyor.

Etsy, kullanıcıların siteye koyduğu ürün başına 20 cent gibi bir ücret alıyor ve satılan her ürün başına da %3,5’luk komisyon kesiyor. Sitede satılan nostaljik ürünlerin de en az 20 yıllık olması Etsy’yi nostaljik ve el yapımı ürünlerden hoşlanan kullanıcılar arasında popüler yapıyor.

Fab

2011 yılının Şubat ayında temelleri atılan Fab, 9 Haziran 2011 tarihinde internet sitesini açtı. Fab‘ın amacı ise farklı tasarım ürünlerini kullanıcılarla buluşturmak. İlk açıldığında 175 bin civarında kullanıcısı olmasına rağmen Ağustos 2012’de 6 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşarak en hızlı büyüyen şirketlerden biri oldu.

Fab’ın farkı ise, dünya genelindeki tasarımcıların ürünlerini her gün kullanıcılarla buluşturuyor olmaları. Hem kullanıcılar mağazalarda bulamayacakları farklı tasarım ürünleri buradan satın alabiliyor hem de dünya genelindeki tasarımcıları ürünlerini satmak için bir pazara sahip olmuş oluyorlar. Bu tasarımları uygun fiyatlarla satın alabilen kullanıcılar aynı zamanda dünyanın en önde gelen tasarımcıların ürünlerini sosyal medyada da paylaşama imkanı buluyor.

Strawberrynet

Strawberrynet de kozmetik sektörüne yenilik getiren şirketlerden biri oldu. Şu an neredeyse dünyanın birçok ülkesine çok uygun fiyatlarla parfüm ve kozmetik bakım ürünleri satışı yapan Hong Kong merkezli şirketin amacı kullanıcılarına bu ürünleri en uygun fiyatla sunmak. Şirketin kullanıcılarından kargo ücreti almaması ve üyelerine her alışverişlerinde daha fazla indirim sağlaması kullanıcıların bu siteyi tercih etmesinin başlıca sebepleri arasında geliyor.

Bir süre önce Türkiye’ye ürün yollamayı bırakan şirket şu an dünya genelinde 200’den fazla ülkede hizmet vermekte. Üyelerine 200 markanın 20 binden fazla ürünüyle hizmet veren şirket 10 yıldan uzun süredir kozmetik ve parfüm ürünlerinde internet kullanıcılarına fırsat sunurak birçok tüketicinin alışkanlıklarını değiştirdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Faydalı bir değişim!.

  Her geçen gün kalabalıklaşan ve yoğunlaşan
  şehir hayatında zaman artık çok kıymetlidir.
  Bunun sonucunda insanlar rutin olarak
  yapageldikleri alışverişleri internet üzerinden
  yapmakta son derece haklıdır. Son yapılan
  araştırmalara göre; internet üzerinden yapılan
  alışverişler, önceki dönemlere göre çok hızlı bir
  artış göstermiştir ve bu alışverişlerin %24’ü
  günlük tüketim ihtiyaçları için yapılmıştır.
  işte tamda http://www.tummarketler.com burda devreye giriyor.

 2. market işini bende düşünüyorum ama henüz vakti erkenmiş gibi geliyor.

 3. kaan tan der ki:

  sebahatti reklamını çok güzel yapmışsın.Tüketici bu gibi reklamlara önyargılı maalessef 🙂
  Site güzel ama viyon öyle değil ne yazık ki

Fikrini söyle

*