14 Kasım 2018

Alışveriş Aramalarının İlk Durağı Artık Google Değil

İnternetten alışveriş yapanların %30’u, alışverişlerini doğrudan Amazon üzerinden yaptıkları arama sonuçlarında gerçekleştirdiklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Forrester araştırmasına göre Amazon, alışveriş aramalarında Google’ı ikiye katlayarak birinciliği elde etti. Tablo iki yıl öncesine kadar bu durumun tam tersi bir vaziyetteydi. Araştırmada, katılımcıların %24’ü son online alışverişlerini Google üzerinden yaptıkları arama sonuçlarında gerçekleştirdiklerini belirtmişti. Amazon’da ise bu rakam iki sene öncesine kadar %18 civarındaydı.

Amazon‘un bu istikrarlı büyümesi elbette ki sadece Google’ı etkilemiş değil. Ancak asıl tehdit; Amazon’un rekabetçi fiyatlandırma politikası ve oldukça popüler olan fiyat karşılaştırma uygulamalarıyla mücadele eden diğer online parekende firmaları için geçerli.

Bu bağlamda; birçok kişinin alışveriş yapmak için doğrudan Amazon’u tercih ediyor olması sebebiyle, çoğu parekendeci de Amazon’da bir satış kanalı açma zorunluluğu hissediyor. Aksi takdirde oyun dışı kalacakları izlenimine kapılıyorlar.

Bu gelişmeler sadece ABD’deki parekendecileri etkilemekle kalmıyor. Çünkü, geçen seneki küresel net karı 48 milyar dolara ulaşan Amazon’un gelirinin yarısının ABD dışında yer alan uluslararası kaynaklardan geldiğini biliyoruz. Şirketin ayrıca Çin, Fransa, Almanya, Japonya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde e-ticaret siteleri ve dağıtım merkezleri de bulunuyor. Hali hazırda yazılım geliştirme ofisleri ve çağrı merkezlerinin yer aldığı Hindistan’da da genişlemek için yer arayan Amazon, geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddiaya göre e-ticaret potansiyelinin devasa boyutlarda olduğu Brezilya pazarına açılmaya hazırlandığı da dedikodular arasında.

Dünya çapında 173 milyon aktif kullancıya sahip olan dev online parekende şirketi, bilindiği üzere kitap, müzik, video ve e-kitap gibi elektronik ürünlerde rakipsiz durumda. 2010 itibariyle tabloya yeniden bakatığımızda, medya dışı ürünlerin geliri, toplam gelirinin yarısından fazlasını oluşturduğunu görebiliriz.

Amazon’un üçüncü parti satıcılar için sahip olduğu pazar da oldukça göz kamaştırıcı: Bu oran toplam kargolanan ürünlerin %40’ına tekabül ediyor. Tüm bu gelişmeler ışığında Amazon’un yakın gelecek planları da baktığımızda: Şirket, şehir merkezlerinde kurmayı planladığı fulfillment ve dağıtım merkezleri sayesinde, sipariş edilen ürünü aynı gün içerisinde veya ertesi gün kargoya verebilecek.

Hatta Amazon bu bölgelerde, fiziki mağazalar açmayı da gündemine getirebilir. Bu durum en çok tüketicilerin işine gelecek gibi duruyor. Bu şekilde alıcı, hem siparişini verdiği ürünü oradan teslim alabilecek, hatta satın almayı planladığı ürünü birebir orada deneyebilecek. Amazon’un ileriki dönem planları arasında, konfeksiyon, otomotiv gibi kategorilere ağırlık vermek ve yeni dikeyler geliştirmeye odaklanmak  yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*