16 Aralık 2018

Alışveriş Sepetine En Çok Trafik Nereden Geliyor?

Online alışveriş sitelerinin web sitelerine gelen trafiği arttırmak için SEO, SEM, display reklamları, email pazarlama ve sosyal medya gibi birçok yöntemden yararlandığı bilinen bir gerçek.

Peki bu yöntemler arasında, alışveriş sepetine en çok trafik getiren hangisi?

SeeWhy tarafından Şubat 2011 – Mayıs 2011 arasında gerçekleşen 60,000 e-ticaret alışveriş işlemi göz önüne alınarak yapılan bir araştırma bu sorunun cevabını arıyor.

Yukarıdaki şemada da görüleceği gibi, email pazarlama %57’lik payı ile alışveriş sepetine en çok trafik getiren yöntemlerden. Web sitesini direk arayan kesimin alışveriş sepetini doldurmaya başlama oranı %18 olarak belirtilirken, display reklamın sadece %1.7’lik bir paya sahip olduğu belirtiliyor.

Web sitesine gelen trafiğin kaynağı ile alışveriş sepetine ulaşan trafik kaynağının farklı olduğu da araştırmacılar tarafından belirtiliyor.

Online alışveriş yapan her 10 kişiden 7’sinin alışverişlerini tamamlamadıkları Forrester tarafından yapılan bir araştırma ile ortaya çıkarılmıştı.

Hangi trafik kanalının alışverişe dönüştürme oranının daha yüksek olduğu ise SeeWhy tarafından aşağıdaki gibi belirleniyor;

Emailin payı, alışverişe dönüştürme oranlarında %67’lere yükselirken, direk aramalar da %24’e ulaşıyor.

Web sitelerine trafik getiren her yöntemin alışverişe dönüşme oranını da ayrı ayrı inceleyen araştırmacılar, aşağıdaki rakamlara ulaştıklarını iletiyorlar;

SeeWhy’ın yaptığı araştırma göz önünde bulundurulacak olursa, markadan daha önce alışveriş yapmış ve email listesine kendilerini eklemiş olan müşteriler ile markayı tanıyan ve direk ulaşmaya çalışan müşterilen web sitesinden alışveriş yapması daha muhtemel.

Bu oranlar, hepimizin bildiği marka değerinin önemini ve yeni müşteri kazanımlarının zorluğunu tekrar gözler önüne sermiş oluyor.

Araştırmada sosyal medyanın %11’lik, display reklamların %7’lik alışverişe dönüştürme oranı da dikkat çekiyor.

Araştırmacılar aynı anketi, örneğin organik, farklı ya da niş ürünler satan firmalar için yaptığımızda, arama motoru reklamlarının çok daha başarılı sonuç vereceğini, müşterilerin bu tarz markalara arama motorlarından ulaşmaya daha yatkın olduklarını ve her web sitesinin kendi yapısı içerisinde bu tarz araştırmalar yaparak pazarlama faaliyetlerine daha sağlıklı yön verebileceklerini ekleyerek bitiriyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. İlk bakışta çok çarpıcı gibi görünüyor olmasına rağmen, verilerin yanlış analiz edildiğini -en azından- çıkartılmak istenen sonucun yanlış olduğunu düşünüyorum.

  Bu oranlar çok büyük olasılıkla doğrudur. Ama yazıda da blirtildiği gibi; e-mail ile gelenler, zaten satışı yapan web sitesinin kullanıcısı, muhtemelen de daha önceden alışveriş yaptı ve ilgi alanıyla alakalı ürünler satılıyor sitede. Doğal olarak, zaten ilgi alanı ile ilgili ürünler satan bi e-ticaret sitesinden gelen e-mail’in içeriğine baktıktan sonra, sunulan ürün kendisi için satın alabileceği bir ürün ise satın almayı gerçekleştiriyor.
  Direk gelenler içinde aynı şey geçerli. Daha önceden alışveriş yapmış olmalı veya ilgi alanı ile ilgili ürünler satılıyor olmalıki o siteye gelmiş olsun. Almak için zaten hazır, yeterki kendisine göre bir ürün bulsun.
  Her zaman gittiğimiz sinemaya gitmek gibi, gazetemizi her zaman aynı yerden almak gibi…
  Veriler doğru söylüyor ama biz doğru anlıyormuyuz?
  Uğur Özmen hoca bu yorumu okusa, bana hak verirdi 🙂

  • Uğur Özmen Hoca nız kim bilmiyorum ama ben size hakverir gibiyim. Söylediklerinize katılıyorum. rakamlar gerçekten çok doğru ama önemli olan onları okumak..

Fikrini söyle

*