19 Kasım 2018

Alışverişin Yüzde 50’si Tamamen Plansız Yapılıyor

Fosfor Ajans’ın Method Research Company’ye yaptırdığı ve bir ay süren “Türkiye’nin Plansız Alışveriş Alışkanlıkları” araştırması sonuçlandı. Fosfor Ajans, ilginç verilerin olduğu araştırma sonuçlarını sektörün gelişmesi için değerlendirecek.

Alışveriş sırasında, önceden satın almayı düşündüğü ürünler dışında çeşitli nedenlerle plan dahilinde olmayan başka ürünleri de satın alan kişilerin bu eğilimleri, araştırmanın ana konularından biri oldu.

Buna göre Türkiye’de yapılan alışverişin %50’si “plansız”. Bu da demek oluyor ki satın aldığımız her 2 üründen 1’ini plansız satın alıyoruz.

Bununla beraber plansız alışverişte kadın ve erkeklerin satın alma davranışları farklılıklar gösteriyor. Erkekler %52 ile plansız satın alma davranışında bulunurken kadınlarda bu oran %47 olarak görülüyor.

Araştırmadaki ilginç sonuçlardan biri de kadınlar ve erkekler arasındaki farkta ortaya çıkıyor. Kadınların %48’i giyimde plansız alışveriş yaparken, erkeklerin %49’u seçimini gıda ürünlerinden yana kullanıyor.

Plansız alışverişte 100 kişiden 74’ü bu tarz alışverişten memnun olduğunu söylerken, 15’i “umursamıyorum” diyor ve sadece 10’u memnun olmadığını söylüyor.

İnfografik_4.5_Converted


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Araştırma çok güzel. Keşke araştırmada plansız alışveriş yapanların ortalama sepet tutarı hakkında da bilgiler olsaydı.

Fikrini söyle

*