17 Kasım 2018

Avrupa’nın Girişim Fabrikası Almanya’da E-ticaret Sektörü

2012 yıl sonunda 300 milyar Euro’yu aşan pazar hacmiyle Avrupa e-ticaret sektörü; Almanya, İngiltere ve Fransa tarafından domine ediliyor desek yanlış olmaz. Toplam hacmin yüzde yetmişini oluşturan bu üç ülke arasından Almanya ise 30 milyar Euro’ya ulaşan e-ticaret rakamlarıyla bir önceki yıla oranla yüzle 13’lük bir büyüme başarısı sergiledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, özellikle başkenti Berlin’deki hizmet ve teknolojiye dayalı girişimleriyle dünyada birçok yatırımcının dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Özellikle 2000′li yılların başından itibaren birçok saygın kuruluş tarafından Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak kabul görmeye başlayan kent, yeni girişimcilere ve girişimcilik dünyasına sunduğu vergilendirme avantajları ve ucuz kira bedelleriyle de tam bir cazibe merkezi konumunda. Berlin’den çıkan başarılı start-up’ların belki de en çok bilineni SoundCloud olsa da, Wooga ve dailydeal.com gibi diğer birçok girişim de küresel piyasalarda önemli yerlere geldi. Dünya çapında başarılı olmuş e-ticaret projelerini klonlayıp, başka pazarlarda hayata geçirmesiyle ünlenen Rocket Internet’i de unutmamak gerek. Geçtiğimiz yıl ülkemizdeki faaliyetlerini durdurma kararı alan Samwer Kardeşler girişimi Rocket Internet, ülkenin en meşhur e-ticaret girişimlerinden.

İnternet kullanıcılarının yüzde 77’si online alışveriş yapıyor

70 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla Avrupa’nın en büyük internet popülasyonuna sahip olan Almanya, online alışveriş konusunda da İngiltere’nin hemen arkasında yer alarak Avrupa’nın en büyük ikinci e-ticaret pazarı olma ünvanını elinde bulunduruyor. Ülkedeki internet kullanıcılarının yüzde 77’si en az bir kere online alışveriş yapmış durumdayken, kullanıcı başına ise 548 dolar harcama yapma yoluna gidiyorlar. Online giyim ve ayakkabı sektörü, 6.7 milyar dolarlık hacmiyle Almanya’daki en popüler e-ticaret kalemlerinin başında yer alırken, medya ürünleri 4 milyar dolarla ikinci, bilgisayar ve aksesuar ürünleri ise 3.2 milyar dolarlık büyüklüğüyle 3. sırada yer alıyor.

10 büyük perakende firmasının toplam online satışların üçte birini oluşturduğu Almanya’da, küresel online perakende devi Amazon, satış rakamları ve trafik açısından lider durumda. Ancak, Amazon’un hemen arkasında yer alan Otto Group‘u da gözardı etmek haksızlık olur. 2011 yılında Amazon’un 3.4 milyar Euro’luk satış rakamına ulaştığı ülkede, Otto Group 1.5 milyar Euro, Neckermann‘ın ise online satışlardan 691 milyon Euro’luk gelir elde ettiğine şahit oluyoruz. Ülkedeki diğer güçlü e-ticaret oyuncularından bir diğerinin de Delivery Hero olduğunu belirtelim. Almanya’nın online yemek siparişi sitesi, 11 farklı ülkede toplam 22 bin restoran ile anlaşmalı bulunuyor. Aralarında Avustralya, İsveç, Finlandiya, Kore, Rusya ve hatta Meksika’nın da bulunduğu ülkelerde aktif olan Delivery Hero, geçtiğimiz sene aldığı 50 milyon dolarlık yatırımla da gündeme gelmişti.

Tabletlerden alışveriş yüzde 50 oranında arttı

Almanya’a e-ticaret siteleri arasında oldukça yaygın kullanılan başka bir mecra da sosyal paylaşım siteleri. Her 10 online alışveriş sitesinden 8’inin Facebook hesabı bulunuyorken, neredeyse yarısının da Twitter hesabı mevcut durumda. Kaldı ki, Facebook kullanım oranları 2012 yılında yüzde 52 iken, 2012 yılında yüzde 78’e çıktı. Youtube kanallarının da perakendeciler tarafından yoğunlukla kullanıldığına da şahit oluyoruz. 2010 yılında yüzde 11 olan markaların Youtube kullanım oranı, geçtiğimiz yıl yüzde 46’ya yükselmiş durumda.

Ülkede e-ticaret açısından en dikkat çekici gelişmelerden bir diğeri de tabletlerin online alışverişteki artan etkisi. Geçtiğimiz seneye göre yüzde 50 oranında artış gösteren tablet cihazlardan satış rakamlarının bu şekilde yükselmesinde, geçtiğimiz yıl satılan üç milyon tablet cihazın etkisi olduğunu belirtmek gerek. 2013 yılında internet kullanıcılarının yüzde 80’inin online alışveriş yapmasının öngörüldüğü ülkede, kadın tüketiciler toplam alışverişlerinin yüzde 27’sini online olarak yaparken,  bu oran erkeklerde yüzde 23 olarak açıklanıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi özellikle Berlin, gerek e-ticaret odaklı girişimler, gerekse diğer internet start-up’larının merkezi konumunda. Berlin Ticaret Odası’nın açıkladığı verilere göre 2008’den 2012 yılının başına kadar kentte 1.300 internet girişimi hayata geçirildi ve bu rakamın 500 tanesini yalnızca geçtiğimiz yıl açılanlar oluşturuyor. Londra ve New York gibi artık dijital dünyanın merkezlerinden biri olarak kabul edilen Berlin, network fırsatları, yüksek yaşam standartları ve yaratıcılığı destekleyen politikalarıyla, ekonomik krizin pençesindeki Avrupa’nın ilacı olmaya aday gibi görünüyor.

Kaynaklar:

Infographic: E-commerce market in Germany
Payment Market – Preferred Payment Methods Germany
Avrupa’da E-ticaret: Ekonomik Krizin Kucağında Online Rekabet
5 secrets of Germany’s most successful online stores
Ecommerce in Germany Nears $9 Billion in Q1 2012Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*