21 Kasım 2018

Almanya Merkezli Otto Group’a Göre “Gelecek Mobil Ticarette”

Türkiye’de de Limango ve Arabulvar gibi girişimlere sahip olan Avrupa’nın en büyük ikinci online perakende şirketi Otto Group, mobil ticaretteki büyüyen potansiyeli görüp, bu konuda ciddi adımlar atan firmaların başında geliyor.

Almanya merkezli girişim; önümüzdeki günlerde bünyesinde yer alan 80’den fazla e-ticaret girişimi için bir de mobil ticaret sitesi kurmaya hazırlanıyor. Hali hazırda 50’den fazla sitesini iPad ve diğer tabletlere optimize eden Otto Group‘un e-ticaretten sorumlu genel müdürü Rainer Hillebrand Internet Retailer‘a yaptığı açıklamada; tablet cihazların Otto Group’un gelecekteki e-ticaret planları arasında önemli bir role sahip olacağını belirtti. Akıllı telefonların, ürünler hakkında bilgi edinmek için önemli bir mecra olduğunun altını çizen Hillebrand, ancak büyük formatlı ve ilham verici ekranlarıyla tablet cihazların tüketicilerin satın almalarında daha ikna edici olabildiğini de sözlerine ekledi.

Herhangi net bir rakam verilmese de; mobil ticaretin Otto Group’un total e-ticaret hacminin büyük çoğunluğunu oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Tüm online talebin yüzde 3’üne tekabül eden mobil harcama rakamlarının ışığında; e-ticaret stratejilerini belirleyen Otto Group’un 2012 mali yılı için açıkladığı bazı rakamlar ise oldukça dikkat çekici. E-ticaret gelirlerini geçtiğimiz yıla oranla yüzde 6.9’luk bir artışla; 6.21 milyar dolardan, 6.64 milyar dolara yükselten, toplam satışlarını ise 14.27 milyar dolardan 14.55 milyar dolara çıkarmayı başaran Otto Group’un en çok mobil aktiviteyi gerçekleştiren oluşumunun ise; Crate and Barrel olduğu belirtildi. Neredeyse her dört müşteriden birinin mobil cihaz kullanarak ziyaret ettiği online alışveriş sitesi Crate and Barrel’ın, grubun mobil ticarete bu kadar önem vermesindeki rolünün oldukça büyük olduğu aşikar.

Her fırsatta mobil ve tablet cihazların; e-ticaret ve pazarlama kanallarında gittikçe artan öneminden bahsediyoruz. Özellikle, akıllı telefonlara göre daha geniş olan ekranlarıyla gelişmiş bir satın alma deneyimi sunan tabletler; doğru kullanıldığı takdirde oldukça etkili bir satın alma potansiyeli oluşturabiliyor. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen bir araştırma da bu bilgileri doğrular nitelikte: Akıllı telefon sahiplerinin %18’i cihazlarından alışveriş yaparken; bu rakam tablet kullanıcılarında %39′lara kadar çıkabiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. murat der ki:

    tablet neysede akıllı telefon daha çok el altında olduğu için doğrdur bencede ilerde tüm e ticaret siteleri akıllı telefonlar için siteler yapacak ve yapmalıdrlarda

  2. Lorrem der ki:

    mobil ticarette sorun olabilecek sey ekran kucuklugu. Bunu cozebilecek yenilikci girisimler daha cikacaktir. Mesela, telefon ekranindaki kucuk resimleri evin beyaz duvarina yansitarak ( projeksiyon seklinde ) bu sorunu cozebilecekler ve daha etkili bir hale gelebilecek diye dusunuyorum

Fikrini söyle

*