16 Kasım 2018

Almanya’daki Online Alışveriş Siteleri, Sosyal Medya Verilerini Ölçümlemiyor

Social Media Germany70 milyona yakın internet kullanıcısıyla Avrupa’nın en yüksek penetrasyon oranına sahip ve en gelişmiş e-ticaret ekosistemlerinden Almanya. Hal böyle olunca da online alışveriş siteleri sosyal medyayı pazarlama stratejilerinden bağımsız düşünemiyor. Ancak sosyal medyanın şirkete ve markaya kazandırdıkları konusunda Alman e-ticaret sitelerinin şüphesi de yok değil. Ibi Research‘un yaptığı araştırma ise bu durumu kanıtlar nitelikte. 2012’nin 2. ve 4. çeyreklerini kapsayan rapora göre, birçok e-perakende sitesi, sosyal medya katma değerleri hakkında bir fikir edinemiyor.

Araştırmaya göre, Almanya’da yer alan online alışveriş sitelerinin üçte ikisi Facebook üzerinden tanıtım yapıyor. Linkedin‘e rakip profesyonel iş ağı olarak bilinen Xing, yüzde 52 ile en çok kullanılan sosyal ağlardan biri. E-perakende sitelerinin en çok tercih ettiği diğer sosyal medya kanalları ise sırasıyla Youtube(%36),  Twitter(%35), Google +(%30).

Raporda yer alan e-ticaret sitelerinin üçte birinden fazlası sosyal medya kullanımlarını şirket içinden gerçekleştirdiğini söylerken, yalnızca yüzde 18’i sosyal medya verilerini değerlendirdiklerini belirtiyor. Yüzde 14’ü ise sosyal ağlardan doğru şekilde faydalanabilmek için bir strateji rehberliğinde ilerliyor.

2013 yılı sonunda 53 milyar dolar e-ticaret hacmine ulaşması beklenen Almanya’da, 14 yaşının üstünde yer alan internet kullanıcılarının 50 milyonu internetten alışveriş yapmış durumda. E-ticaret sektörü açısından parlak bir gelecek bekleyen Almanya’nın 2016 rakamlarının 66 milyarı bulacağı tahmin ediliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş. Almanya’dan örnek alabileceğimiz çok fazla şey var.

  2. Ozan OZEN der ki:

    Almanya’nın alışveriş infografiğine nasıl ulaşabilirim ? Almanlar hangi siteleri alışveriş için kullanıyor bu lazım bana. Yani local siteler mi yoksa ebay, amazon mu gibi.. Teşekkürler.

Fikrini söyle

*