12 Aralık 2018

Altını İnternetten Değil Kuyumcudan Alıyoruz

altın kuyumcu

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) ile Boğaziçi Araştırma ve Yönetim Danışmanlık iş birliğiyle hazırlanan Kuyumculuk Sektörü Tüketici Endeksi, son zamanlardaki en dinamik sektörlerden bir tanesi olan kuyumculuk alanında çarpıcı verileri ortaya koyuyor. Yapılan araştırmada kuyumculuk sektöründe alışveriş yapan tüketicilerin genel olarak tercih ettikleri marka veya işletmeye %86,8 oranında güvendiği ortaya çıkarken, alışveriş yaptığı noktaya güvenmeyen tüketicilerin oranı ise %3,1 olarak belirlendi.

Günümüzde oldukça popüler olan ve hızla büyüyen internet üzerinden online alışverişlerde ise kuyumculuk sektörünün farklı bir trend izlediği ortaya çıktı. Yapılan araştırmada kuyumculuk ürünlerini satın almak için internet kullanırım diyen tüketicilerin oranı sadece %5,5 olarak kayıtlara geçti. Online alışveriş yapmayanların %75,9’u kişisel verilerinin güvenliğinden emin olmadığı gerekçesiyle online alışveriş yapmadığını belirtirken, %55,2’si ise online ödeme yöntemlerine güvenmediği için online alışveriş yapmadığını belirtiyor. Kuyumculuk sektörü tüketicisinin interneti yoğun olarak kullanma sebebi ise; satın almadan önce fiyat ve model araştırması yapmak.

Araştırmaya katılanlar

Araştırmaya katılan bireylerin %13,5’i Anadolu yakası’ndan, %86,5’i Avrupa yakasından katılmıştır.

%8,2’si AVM mağazasından alışveriş yapmış, %53,2’si cadde mağazasından alışveriş yapmış, %38,6’lık kısmı da toplu kuyumcu bölgesin alışveriş yapmış bireylerden oluşmaktadır.

Markalı ürün satan mağazadan alışveriş yapanlar %17,3, markasız ürün satan mağazadan alışveriş yapanlar %22,8, hem markalı hem de markasız ürün satışı yapan mağazalardan alışveriş yapanlar %59,9’dur.

İnternetten alışveriş neden düşük?

Araştırma kapsamında görüşülen kişilerin %6,6’sı internet üzerinden online olarak alışveriş yaptığını belirtmektedir. Kuyumculuk ürünlerinde online alışveriş tercih edenler sadece % 5,5 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Online alışveriş yapmayanların %75,9’u kişisel verilerinin güvenliğinden emin olmadığı gerekçesiyle online alışveriş yapmadığını belirtirken, %55,2’si online ödeme yöntemlerine güvenmediği için online alışveriş yapmadığını belirtmektedir.

Kuyumculuk ürünlerinde (Altın takı / ziynet eşyası vb.) satın almadan önce fiyat,  model vb. özellikler bakımından araştırma için internet kullanırım diyenlerin oranı %45,0’dir.

Alışveriş alışkanlıkları

kuyumcu

Mağazaya alışveriş yapmaya gelenlerin %57,9’u yalnız, %12,0’si eşi ile, %6,7’si nişanlısı / sözlüsü ile gelmiştir.

Alışveriş yapan kuyumcu müşterilerinin %30,7’si hediyelik / armağan, %29,2’si hem takı hem yatırım, %39,9’u yatırım amacıyla alışveriş yaptığını belirtmiştir.

Üretim biçimine göre daha çok fabrikasyon ürünler tercih edilirken (%72,4), el işi ürünleri tercih edenler %27,6’dır. Tasarım biçimine göre ise herkesin kullandığı tasarımları tercih edenler %86,2,  kendisine özel tasarımları tercih edenler ise %13,8’dir.

Araştırma kapsamında görüşülen kişilerin %47,3’ü kredi kartına taksit uygulamasının geri gelmesinden memnun olduğunu belirtmektedir.

Tüketicilerin yarısından çoğu (%56,2) ürünlerin sertifikalı olmasına önem vermektedir.

Tüketicilerin ürün tercihinde en çok dikkat ettikleri fiyat ve model olduğu gözlenmekte, sarrafiye ürünleri satın alırken ayar ve fiyat ön plana çıkarken, saat için ise ürün modeli ve marka ön plana çıkmaktadır.

Kuyumculuk ürünlerinde markaya önem verenler %41,3’lük bir kesimi oluşturmaktadır. Marka tercihinde en etkili faktörler garanti ve güvenilirlik %84,3, dayanıklılık / uzun ömürlülük %65,5 ve ürün modeli / moda %47,1 olarak ortaya çıkmaktadır.

Nereden alışveriş yapılıyor?

Tüketicilerin çoğunluğu (%58,9) semt / mahalle kuyumcularından alışveriş yaptığını bildirmişlerdir. Semt ve mahalle kuyumcularından alışveriş yapanların %38,8‘i eve yakın olmasından, AVM içindeki kuyumcuları tercih edenlerin %28,3’ü ürün çeşitliliğinden dolayı tercih ettiğini belirtmişlerdir.

Kuyumcu müşterilerinin yarıya yakını markasız / semt kuyumcularını (%45,3) tercih etmektedirler. Tercih ettikleri marka ve mağazaların başında Atasay ve Altınbaş gelmektedir.

Kuyumculuk sektöründe tüketicilerin mağaza / marka tercihlerinde güvenilir olması %82,8 ile ön plana çıkmaktadır.

Neye göre tercih yapılıyor?

Tüketicilerin tercih ettiği ürünü özellikle almasının nedeni ürünün fiyatı (%44,9) ve tasarımının göz alıcı ve şık olması (%57,6) olarak ortaya çıkmaktadır.

Marka tercihinde, kadınlarda reklam (%45,0), garanti ve güvenilirlik (%40,5) ön plana çıkarken, erkekler de işçilik (%66,3) ön plana çıkmaktadır.

Ürün tercihlerinde bekarların %41,7’si reklamının olmasını, %41,0’i özgün tasarımının olmasını ön planda tutarken, evlilerin %54,7’si bozdurma durumunda değer kaybetmemesini ön planda tutmaktadır.

Kuyumculuk sektöründe alışverişçilerin harcamaları değerlendirildiğinde %68,1’i son bir yıl içerisinde çeyrek altın aldığını belirtirken, %36,7’si yarım altın aldığını %35,1’i bilezik/bileklik aldığını belirtmektedir.

Özel günlerde hangi takılar alınıyor?

Özel günlerde kuyumculuk ürünleri alışverişi yapanlar genel olarak:

Anneler gününde alışveriş yapanların %27,4’ü kolye,

Sevgililer gününde alışveriş yapanların %43,6’sı yüzük,

Evlilik yıldönümlerinde alışveriş yapanların %21,4’ü kolye ve yüzük,

Düğün için alışveriş yapanların %68,5’i çeyrek altın,

Karne günlerinde alışveriş yapanların %22,9’u saat almaktadırlar.

Anneler günü, sevgililer günü, evlilik yıl dönümleri gibi özel günlerde kuyumculuk ürünler alışverişi yapmam diyenler ön plana çıkarken, düğünlerde kuyumculuk ürünleri alışverişi yaparım diyenler (%73,3) ön plana çıkmaktadır.

İnternet kuyumcular açısından da sıkıntılı

Kuyumcular da internetten altın satışını pek desteklemek istemiyorlar. Müşterinin ürünü iade hakkı olması ve altındaki kur farkları ile fiyatının anlık olarak değişmesi, altın ürün iadelerinde satıcı tarafına çok kötü yansımalar getirebiliyor. Görülen o ki, müşterilerin internetten altın alımı konusunda kişisel bilgi ve ödeme bilgileri güvenliğini sağlamak ve müşteriyi bu konularda kendini rahat hissetmesini sağlamak haricinde, altın ürünlerin iadesi konusunda da çalışmalar yapılması gerekiyor. Okurlarımızdan bir kuyumcu olan Arda Sarı’nın konu hakkındaki yorumları aşağıda:Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İnternetten alım yapanların büyük çoğunluğu kredi kartı ile vadefarksız taksitle alıp kuyumcuda bozduranlardan oluşuyor

Fikrini söyle

*