18 Aralık 2018

Alwaysfashion: Lüks Tüketimde Türkiye Yüksek Potansiyele Sahip [Röportaj]

alwaysfashion roportaj

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de lüks ürünlere olan ilgi son dönemlerde artmaya devam ediyor. 2011’de küresel çapta satın alınan lüks ürünlerin hacmi 192 milyar euro seviyelerindeydi ve 2012’de bu rakam 212 milyar euroya ulaştı. Artan ilginin ardından lüks ürün satışları online platformlara da taşınıyor ve dünya genelinde online lüks tüketim harcamaları 2011 yılında 6,2 milyar euroya seviyelerindeyken, 2012’de bu rakam 7 milyar euro seviyelerine kadar geldi.

İlginin bu denli yoğun olduğu bir pazarda online oyuncular da ülkemizde kendilerini gösteriyorlar ve Alwaysfashion.com da bu oyunculardan biri olarak öne çıkıyor. Biz de 5 yıllık bir geçmişe sahip olan girişimin Kurucuları Enes Molu ve Fatih Çolakel ile bir röportaj gerçekleştirerek Türkiye’deki online lüks tüketimi, dünya genelinde lüks tüketime bakış açısının nasıl olduğu ve Alwaysfashion.com’un neler yaptığı üzerine konuştuk.

Alwaysfashion.com ne zaman kuruldu? Hikayesinden biraz bahseder misiniz?

Alwaysfashion.com 2008 yılında kuruldu. O zamanlar biz aynı zamanda üniversite öğrencisi olan genç girişimcilerdik  ve Türkiye’de şu anda faaliyet gösteren pek çok e-ticaret sitesi henüz kurulmamıştı. Var olan e-ticaret sitelerinin çok büyük çoğunluğu ise indirim odaklıydı. Şuanda da Türkiye’deki e-ticaret pazarında benzer bir tablo var. Bizim Alwaysfashion’ı kurmaktaki amacımız ise lüks alışveriş deneyimini internet ortamına taşımaktı. Şirketimizin ana hedefi dünyanın en lüks markalarını global pazara sunan, Türkiye’de lüks denince akla ilk gelen online mağaza olmak.

Alwaysfashion.com‘un günlük operasyonları nasıl işliyor, kaç kişilik bir ekibiniz var?

Alwaysfashion ailesi olarak şu anda 10 kişilik bir ekibimiz var. Yarı zamanlı ve stajyer arkadaşlarımızla birlikte bu sayıda dönemsel artışlar olabiliyor. Alwaysfashion hızla büyüyen ve müşterilerine en iyi hizmeti vermeyi ilke edinmiş bir kurum, bu nedenle çok yoğun çalışıyoruz. Şu anda sitemizde 90’ın üzerinde marka yer almakta ve her hafta yeni markalar eklenmeye devam ediyor.

Lüks tüketimde Çin ve Hindistan’la beraber Türkiye’de de potansiyel yüksek

Türkiye’deki ve dünyadaki lüks tüketim pazarı hakkında görüşleriniz nelerdir? Bu pazarın hem Türkiye’de hem de globaldeki hacmi önceki yıllara kıyasla nasıl?

Hem Türkiye’de hem de dünyada lüks tüketim pazarı genel ekonomiden daha hızlı bir büyüme trendi içerisinde. Çünkü artık fiyat kadar sunulan hizmetin kalitesi, tasarım, satın aldığınız ürünün her yerde ve herkeste bulunmaması ve alışveriş deneyimi gibi faktörler de müşteri tercihlerinde önemli bir yer tutuyor.

Türkiye’de lüks tüketim pazarı yıllık 10 milyar dolar hacmini geçmiş durumda. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında da lükse ciddi bir talep var. Bu talebi karşılamak da online lüks mağazacılık ile mümkün olacak. Dünyada da lüks e-ticaretin önemi gün geçtikçe artıyor. Bu pazardaki büyüme yıllık yüzde 40 ile yüzde 50 mertebelerinde seyrediyor. Özellikle Çin ve Hindistan gibi potansiyeli yüksek ülkeler lüks tüketimindeki büyümede önemli rol oynuyorlar. Türkiye de potansiyeli yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

Türk kullanıcıların lüks tüketim ürünlerine olan bakış açısı nasıl? 

Dediğimiz gibi Türkiye potansiyeli yüksek pazarlardan. Lüks, ürün ve servis kalitesinin yanı sıra statü sembolü de olan bir kavram. Özellikle lüks erkek ürünlerinin satışında önemli bir artış var. Bu rakamın geçtiğimiz sene yüzde 16 olduğu tahmin ediliyor. E-ticaret de Türkiye’de hızla büyüyen bir pazar. Tabii spesifik olarak lüks online ticaret Türkiye için henüz yeni bir kavram sayılabilir. Alwaysfashion lüks online alışverişin Türkiye’deki en önemli temsilcisi, bu anlamda bu pazarın gelişmesinde, tüketicinin bilinçlendirilmesinde Alwaysfashion’a önemli bir rol ve görev düşüyor.

Lüks tüketim alışverişi yapanların en çok ilgi duydukları ürünler neler oluyor?

Özellikle Alwaysfashion.com’un müşteri kitlesine baktığımızda, ilgi duyulan ürün kategorilerinin kadın ve erkek müşteriler için farklılık gösterdiğini görüyoruz. Erkek ziyaretçilerimizin en çok ilgi gösterdiği ürün saatler. Bunu kalem kategorisi takip ediyor. Kadın ziyaretçilerimize baktığımızda ise mücevher, takı ve ev kategorilerine rağbet gösterdiklerini görüyoruz. Burada önemli olan müşterilerimizin Alwaysfashion’ın her kategorisinde bu kategori dahilindeki en lüks ve en prestijli markaları bulabileceklerini biliyor olmaları.

alwaysfashion roportaj yazi
Site üzerindeki bazı ürünlerde “Teklif İste” seçeneği bulunuyor. Hangi kriterlere göre kullanıcılara fiyat teklifi veriyorsunuz?

Teklif İste uygulamasında, ziyaretçilerimiz belli bir fiyat seviyesinin üzerindeki saat ve mücevher modellerinin fiyatlarını ürün sayfasındaki “Teklif İste” butonuna tıklayarak öğrenebiliyorlar. Teklif isteyen müşterimizin mail adresine kendisi için özel olarak hazırlanmış fiyat teklifini anlık olarak iletiyoruz. Böylece müşterilerimize her an en uygun fiyatı sunabiliyoruz.  Ayrıca satış danışmanlarımız numaralarını bırakan müşterilerimize telefon aracılığı ile ulaşıyor ve ilgilendikleri ürünler ve fiyatları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sunuyorlar.

Lüks tüketimde ilk akla gelen marka olmayı hedefliyoruz

Online pazarlama çalışmalarında hangi kanallara daha çok ağırlık veriyorsunuz, offline’da da reklam ve pazarlama çalışmalarınız var mı?

Butik bir iş modelini benimsediğimiz ve A ve A+ kitleyi hedeflediğimiz için hem online hem de offline kanalları titizlikle değerlendiriyoruz. Online tarafta önceliğimiz elbette SEO ve içerik çalışmaları. Hedefimiz lüksü sahiplenmek olduğu için bu konuda orijinal içeriklerimiz olmasına çok önem veriyoruz. Bu nedenle aylık Alwaysfashion Dergi’yi hazırlıyoruz. Alwaysfashion.com’dan ulaşabileceğiniz online bir dergi bu. Röportajlar, ürün hikayeleri ve lüks ile ilgili makaleler yer alıyor içinde. Yakın zamanda dergimizi basılı hale getirmeyi de planlıyoruz.

Diğer yandan hedef kitlemize ve marka imajımıza uygun olduğunu düşündüğümüz online medya kanallarında da yer alıyoruz. Aynı zamanda da Google Adwords reklamlarını kullanıyoruz. Offline’da da yine hedef kitlemize ulaşabileceğimiz kanalları belirliyor ve değerlendiriyoruz.

Hasan Aslanoba’yla olan yatırım süreci nasıl gerçekleşti? Aslanoba’nın sizden beklentileri neler?

Sayın Aslanoba çok deneyimli ve vizyon sahibi bir iş adamı ve yatırımcı. Biz de bu vizyonun bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Sayın Aslanoba, Alwaysfashion’da potansiyeli yüksek bir iş fikri ve sağlam bir iş modeli gördü. Bu iş modeli çerçevesinde yapmamız gereken; Alwaysfashion’da yer alan Türkiye’nin ve Dünya’nın en prestijli markalarına yenilerini eklemek, hedef kitlemiz olan A ve A+ segmente ulaşmak ve lüks denilince akla gelen ilk online marka olmak.

Yatırım sonrası hangi alanlarda çalışmalara ağırlık verdiniz?

Bu yatırım sayesinde öncelikle operasyonel işleyişimizi çok daha verimli hale getirdik ve alt yapımızı güçlendirdik. Bunun yanı sıra pazarlama çalışmalarına hız verdik. Ürün çeşitliliğimizi hızla arttırıyoruz. Marka imajımız ve bilinirliğimiz güçlenirken satışlarımız da bundan pozitif olarak etkileniyor elbette.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*