17 Kasım 2018

Alyanshane ile Kişiye Özel Alyans Modelleri Üzerine Konuştuk [Röportaj]

alyanshaneDinamiklerin oldukça hızlı değiştiği bir sektör haline gelen Türk e-ticaret pazarında dikey alanlarda hizmet veren şirketler de sektördeki yerlerini bir bir almaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene içerisinde bu alanlara yönelen şirketlerin 2013 yılında daha ön plana çıkacağı kulislerde sıkça konuşulan konulardan bir tanesiydi ve hatırlayacağınız gibi, sektördeki birçok oyuncu da dikey alanlara yönelen şirketlerin daha başarılı olabileceğine dair öngörülerini 2012/13 Dosyamızda bizimle paylaşmışlardı. Biz de alyans modelleri üzerine odaklanmış bir girişim olan Alyanshane‘yi ofisimizde konuk ettik. Alyanshane E-ticaret Sorumlusu Sezgin Zambak ve şirkete e-ticaret konusunda danışmanlık yapan Sunay Şener ile girişimleri hakkında oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

38 ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’nin önde gelen alyans firmalarından olan Mert Alyans‘ın desteğini arkasına alan Alyanshane, 2012’nin son günlerinde internet üzerinden satış yapmaya başladı. Sadece online olarak satış yapan şirket, kişiye özel yüzük üretimi yapmasıyla öne çıkıyor.

Sinan: Alyanshane ile yollarınız nasıl kesişti?

Sezgin Zambak: Son zamanlarda Türkiye’deki birçok şirketin e-ticarete yönelmesi ve bu pazarda kendini belli bir alana konumlandırmak istemesiyle beraber yollarımız kesişmiş oldu diyebiliriz. Yurtdışından getirdikleri özel makineler sayesinde, 7/24 kişiye özel üretim yapabilen bir firma oldukları için internet üzerinden alyans satma fikri doğmuş oldu.

S.O.: Bize biraz Alyanshane’den bahseder misiniz?

S.Z.: Sadece alyans dikeyine odaklanmış bir şirketiz. Sitede kendi tasarımımız olan 5000 civarında alyans modeli mevcut. Kullanıcılara sunduğumuz fark ise, beğendikleri yüzük üzerinde diledikleri değişiklikleri yapma imkanına sahipler. Başta yüzüğün ölçüsü olmak üzere, yüzüğün maden tipi, üzerinde kullanılacak taşın tipine göre farklı seçenekler sunuyoruz. Eğer bir yüzük kullanıcıya pahalı geldiyse, yüzüğün madenini değiştirebilirler, üzerine zirkon dediğimiz değersiz taşları yerleştirme alternatifi sağlıyoruz. Bu sayede kullanıcılar kendi bütçelerine göre bir yüzük bulabiliyorlar. Bunun yanında kullanıcılar yüzüğün içindeki altın ayarını da değiştirme imkanına sahipler.

S.O.: Yüzük boyutu ve ayarı değiştikçe alyansın ağırlığı ve değeri değişecektir diye düşünüyorum, bunu fiyat olarak kullanıcıya nasıl yansıtıyorsunuz?

Alyanshane’de tek bir ürüne bağlı olarak 100 farklı değişken fiyat bulunuyor

S.Z.: Evet, menülerde yüzük üzerinde yaptığınız her değişiklik fiyatı etkiliyor. Alyanshane olarak yapılan her değişiklikte anında yüzüğün fiyatını da site üzerinde değiştiriyoruz ve kullanıcılar yaptıkları değişikliklerin fiyatları ne kadar etkilediğini hemen görebiliyor. Bunu yapan Türkiye’deki tek şirket biziz. Birçok sitede yüzüğün ölçüsü ve ayarı değişse de fiyat aynı kalıyor. Bu da güven sorunları teşkil edebiliyor. Bizde tek bir ürüne bağlı olarak 100 farklı değişken fiyat bulunuyor. Bu da kullanıcının şirkete olan güvenini arttırıyor.

S.O.: Güven konusu açılmışken, internet üzerinden satış yapan bir firma olarak kullanıcılara nasıl bir garanti veriyorsunuz? Sonuçta bu tarz bir konuda kullanıcıların güvenini kazanmak oldukça önemli olsa gerek.

S.Z.: Mert Alyans’ın verdiği bir güvence olarak siteden alyans alan kullanıcılarımıza yüzükle beraber bir de sertifika yolluyoruz. Bunun yanında az önce bahsettiğim gibi yüzük üzerinde yapılan her değişiklikte farklı bir fiyat seçeneği sunuyor olduğumuz için de kullanıcılarda bir güven oluşmaya başlıyor.

S.O: Açılalı henüz birkaç hafta olsa da siteden alışveriş yapan oldu mu bugüne kadar?

S.Z.: Alyanshane için şu an hiçbir reklam ve pazarlama çalışması yapmadık ama ilk iki hafta içinde 10 kişi alışveriş yaptı. Söz konusu alyans olduğu için kullanıcılar iki yüzük birden alıyorlar ve ortalama olarak 1000, 1200 TL arasında değişen bir sepet tutarı oluyor; ama tabi bu konularda net konuşabilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

S.O.: Kaç kişilik bir ekip var Alyanshane’nin arkasında?

S.Z.: Alyanshane’nin tasarım ekibinin arkasında Mert Alyans bulunuyor. Bakım ve onarım işleriyle de onlar ilgileniyor. Onun dışında Alyanshane’nin arkasında üç kişiyiz şu an için. Ben, Sunay ve satıştan sorumlu bir arkadaşımızla beraber yürütmekteyiz işleri.

S.O.: Sitede oldukça ilginç tasarımlar bulunuyor. Türkler’deki algı genelde düz bombeli alyans şeklindedir diye biliyorum. Yaptığınız iş aslında biraz cesaret gerektiren bir iş. Bu durum kafanızda soru işaretleri oluşturmadı mı başta?

AlyanshaneS.Z.: Bu konuda yine Mert Alyans’ın tecrübelerinden faydalanıyoruz diyebiliriz aslında. Şirketin yaptığı pazar araştırması ve tecrübesi artık Türkiye’deki tüketicilerinde bu tür farklı tasarımlı alyanslara yöneldiğini gösteriyor. Sitemizi ziyaret edenlerin de en çok gezindikleri sayfalar yine bu tür alyanslar oluyor. Şu an 37 farklı klasik alyans modelimiz de zaten sitede bulunmakta. Dileyenler buradaki çeşitlere de göz atabilirler.

Bunun yanında Türkiye’deki alyans hakkında yanlış bilinen bazı bilgiler de var. Türkiye’de 14 ayar alyanslar tercih ediliyor; fakat alyansın 9 ayar olması daha sağlam olmasını sağlar. Ayar arttıkça yüzüğün içine karıştırılan madenler azaldığı için yüzüğün sertliği azalıyor. Bu yüzükler devamlı kullanıldığı için, ayar yükseldikçe daha kolay deforme olabiliyor. Biz 9 ayar alyansı öneriyoruz; ama Türkiye’deki algı 14 ayar olduğu için biz de sitede ilk olarak 14 ayar olarak sunuyoruz, kullanıcılar dilerlerse ayarını düşürüp artırabiliyorlar.

Bunun yanı sıra sitedeki ürünlerde kadın erkek ayrımı da bulunmamakta. Bunun sebebi ise erkeklerin de artık sade yüzüklerin dışına çıkıp farklı tasarımlı yüzükleri kullanmaları diyebiliriz. Sitede beğendiğiniz bir yüzüğün yan tarafında “Eşiniz için” bölümü bulunmakta. Orada daha sade bir model oluyor; ama isteyen kullanıcılar aynı yüzükten iki tane de satın alabiliyorlar.

S.O.: Sitede bir de evlilik teklifi kategorisi bulunuyor. Evlilik teklifi daha çok pırlantayla yapılıyor Türkiye’de. Sizin de pırlantaya yönelme gibi bir durumunuz var mı yoksa alyansla da evlilik teklifi yapılıyor mu?

S.Z.: Sitede yeni yeni kategoriler deniyoruz o yüzden de bu kategori şu an deneme aşamasında diyebilirim. Yani sonuç olarak baktığımızda Alyanshane olarak aslında biz evlenme teklifinden sonraki aşamada devreye giriyoruz. Bu kategori altından nasıl ürünler satılacağı konusunda ar-ge çalışmalarımız devam ediyor. Pırlanta satışına yönelik bir çalışmamız olmayacak, onu söyleyebilirim; çünkü pırlanta konusu çok daha farklı bir konu ve onun için ayrı bir çalışma yapmak gerekiyor. Dediğim gibi yeni bir site olduğumuz için yeni yeni özellikler deniyoruz sürekli olarak. Bu kategori de ilerleyen dönemlerde değişebilir.

“Kadınlar karar veriyor, erkekler satın alıyor.”

Alyanshane
S.O.: Peki hedef kitleniz daha çok kadınlar mı yoksa erkeklerden mi oluşuyor? Bir de yaptığınız pazar araştırmalarında alyans satışının tavan yaptığı bir dönem var mı?

S.Z.: Alyans alımı söz konusu olduğunda kadın karar veriyor, erkek satın alıyor demek daha doğru olur sanırım. Kadınlar sitede yüzüğün detaylarını inceliyor, özelliklerine karar veriyor ve erkekler de satın alma işlemi sırasında olaya dahil oluyor diye belirtebilirim. Biz de site tasarımını biraz o şekilde yapmak istedik. Renk seçimlerinde alyansın renk grubuna uygun renkler seçtik.

Alyans alımının tavan yaptığı dönem genellikle Mart ve Nisan aylarında oluyor. Çünkü evliliğin üç aşaması olduğunu göz önüne alacak olursak, söz ve nişanlar genellikle yılın bu zamanlarında gerçekleştiği için kullanıcılar alyanslarını da bu zamanlarda alıyor. Düğünlerde genellikle yaz aylarında yapılıyor. Nişanda alınan alyanslar genellikle evlilikte de kullanılıyor; fakat bazen çiftler yeni alyans da almak isteyebiliyorlar. Bunun dışında annelere hediye olarak ya da doğum sonrasında da alyans alımı oldukça yaygın.

S.O.: Sitede bir de kullanıcıların yakın zaman içinde kendi tasarımlarını yapabileceği bir kategori olacağı belirtiliyor. Bu kategori ne zaman hizmete girecek ve tasarım aşaması nasıl olacak?

S.Z.: Şu an için yurtdışında bunu yapan diğer e-ticaret firmalarını inceliyoruz. Önümüzdeki altı ay içinde bu hizmeti açmayı planlıyoruz. Şimdilik bir ar-ge çalışması dönemi diyebiliriz kısaca. Bu hizmet beraber kullanıcılar tasarımı tamamen kendilerine ait olan bir alyans yapabilecekler. Üzerinde kullanılan taşlardan, maden cinsine ve ayarına kadar tamamen kendi yüzüklerini kişiselleştirebilecekler.

S.O.: İnternetten yüzük alınırken parmak ölçüsü gerekiyor. Siz de kullanıcılara yüzük ölçer göndererek bir hizmet sağlıyorsunuz. Bu vakit kaybına sebebiyet vermiyor mu?

S.Z.: Alyans almak aslında zaten uzun bir süreç gerektiriyor. Çiftler gerçekten almaya karar verdiklerinde aynı gün içinde biz de onlara ücretsiz olarak bir yüzük ölçer seti gönderiyoruz. Kullanıcılar buradan kendi parmaklarına uygun olan ölçüyü buluyor ve site üzerinden o ölçüleri girerek ürünü alabiliyorlar. Bu yüzden zaman konusunda çok sıkıntı olmuyor aslında. Bunun dışında sitenin içinde de bir yüzük ölçer bulunuyor, oradaki talimatlar takip edilerek uygulandığında kişi kendi yüzük ölçüsünü bulabiliyor.

S.O.: Kullanıcılara sunduğunuz başka ne gibi özellikler bulunuyor?

S.Z.: Mert Alyans ekibi, kullanıcılara 365 gün tamir ve bakım imkanı gibi hizmetler sağlıyor. Siteden alışveriş yapan kullanıcılar yılda bir kez olmak kaydıyla ücretsiz olarak alyanslarına bakım yaptırabiliyor. Bu tarihi de tamamen kendisi belirleyebiliyor. Bunun yanında satın alınan yüzüğün içine yazı yazılması ve ya herhangi bir kişiselleştirme yapılmadığı takdirde 30 gün içinde koşulsuz iade alıyoruz.

Alışveriş yapan kullanıcılarımıza bir de bebek isimleri kitabı hediye ediyoruz. Evlenecek olan çiftlere böyle bir jest yapmanın onların da ilgisini çekebileceğini düşündük. Bunun yanında Royal Düet serisini aşkın mührü konseptiyle satışa çıkardık. Bu konseptte yüzükleri bir kutuda, bir mühür ve mum ile beraber gönderiyoruz. Bu mühürler yüzükleri alan çiftin isimlerine özel olarak hazırlanıyor ve davetiyelerini üzerinde kendi isimleri yazan bu mühürlerle kapatabiliyorlar. Bu mühürle ortalama 600-700 arası zarf mühürlenebiliyor.

Alyanshane’nin bir de yüzüklerin üretim aşamasını görebileceğiniz bir tanıtım videosu bulunmakta. Bu videoyu da sizlerle paylaşıyoruz.


BMA_Production ile zuzurapperSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*