21 Kasım 2018

Amazon 10 Şehirde Aynı Gün İçinde Kargo Teslimatına Başladı

eBay, geçtiğimiz gün piyasaya çıkardığı eBay Now uygulaması ile yerel dağıtım firmalarıyla çalışarak 5 dolarlık kargo ücretiyle siparişlerinizi aynı gün içerisinde teslim etmeye başladığını sizlere duyurmuştuk. Bu uygulama şu an sadece San Francisco’da kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Amazon.com‘un şu an bu hızı ve kaliteyi sağlayabilecek eş değerde bir alt yapısı yok. İkinci çeyrek raporlarında Amazon’un CFO’su Tom Szkutak, geniş bir alana aynı gün içinde teslimat yapma imkanlarının ekonomik sebeplerden dolayı olmadığını söylemişti. Ancak bu imkanları sağlayabilecek çapta bir alt yapıları olduğu da görünüyor. Amazon’un aynı gün içinde teslimat servisinin adı “Local Express Delivery“.

Ancak bu servis belli bölgelerde ve belli başlı bazı ürünler için kullanılabiliyor ve bu özellik eBay Now’a göre daha pahalı. Kargo ücreti olarak kullancıların 8.99 dolar ödemesi gerekiyor. Bu servisin bir dezavantajı ise, Amazon’dan verilen siparişin sabah belli bir saate kadar verilmesi gerekliliği. Amazon’un bu servisi sunabildiği bölgeler ise, Amazon’un depolarına yakın olan yerler ile sınırlı.

Tom Szkutak’un bu konuda biraz daha yavaştan ilerleme düşüncesinde olduğunu söylemek pek yanlış olmaz; çünkü 50 eyalette birden Amazon’un mağaza açması, şirketi çok büyük vergi sıkıntısına sokabilir. Ancak bunun yerine Amazon da yerel dağıtım şirketleriyle bu hizmeti sağlamaya çalışıyor. Böylece vergi masraflarından kaçınarak, aynı gün içinde kullanıcılarına siparişlerini ulaştırma hizmeti sunuyor.

Amazon’un şuan Local Express Delivery servisiyle hizmet verdiği 10 şehir ise şöyle;

Baltimore: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 11.00’a kadar yapılması gerekiyor.
Boston: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 11.00’a kadar yapılması gerekiyor.
Şikago: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 07.00’a kadar yapılması gerekiyor.
Indianapolis: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 07.00’a kadar yapılması gerekiyor.
Las Vegas: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 10.00’a kadar yapılması gerekiyor.
New York City (New Jersey’in bazı kesimleri): Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 08.30’a kadar yapılması gerekiyor.
Philadelphia: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 10.00’a kadar yapılması gerekiyor.
Phoenix: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 09.30’a kadar yapılması gerekiyor.
Seattle: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 12.00’a kadar yapılması gerekiyor.
Washington, D.c.: Siparişlerin yerel saate göre en geç sabah 11.00’a kadar yapılması gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*