14 Kasım 2018

2. Çeyrekte Amazon Karlılığında %96 Düşüş Yaşandı

Ülkemiz e-ticaretine olan ilgisini ÇiçekSepeti.com’a yatırım yaparak gösteren dünya online alışveriş devi Amazon.com, 2012 2. çeyrek rakamlarını açıkladı.

İkinci çeyrekte dağıtım merkezi, pazarlama ve teknoloji yatırımları haberleri ile sık sık gündemi meşgul eden Amazon tarafından yayınlanan raporda satış rakamlarındaki artış, karlılıktaki büyük düşüş dikkatleri çekiyor.

Dünya genelindeki satış rakamlarında %29 artış gözlemlendiğini açıklayan e-ticaret devi, Kuzey Amerika satışlarında %36, uluslararası satışlarında ise %22’lik artış gözlemlendiğini açıklıyor.

Prime müşterilerine sunduğu 2 günlük kargo hizmeti ile ABD’de oldukça zor olan hızlı kargoyu başaran Amazon, bunu gerçekleştirebilmek adına arka arkaya dağıtım merkezi yatırımları yaptıklarını belirtirken, sene tamamlanmadan 18 yeni dağıtım merkezini daha hizmete sokmayı planladıklarını ifade ediyor.

Net karlılığında 2011’in aynı çeyreğine kıyasla %96 azalma gösteren Amazon, hem dağıtım merkezi, hem teknoloji yatırımlarının arttığını, dağıtım merkezleri için gerçekleştirdikleri satın alımlarının da net karlılıklarına etkisi olduğunu belirtiyor. Amazon, Mart ayında 775 milyon dolara dağıtım merkezlerine robot teknoloji ile kargolama prosesinin her alanında destek hizmeti sunan Kiva Systems’ı satın almıştı.

Amazon tarafından paylaşılan detaylı 2012 2. çeyrek rakamları ise şöyle;

  • Amazon cirosu 2011 yılının ikinci çeyreğine kıyasla %29 artarak 9.91 milyar dolardan 12.83 milyar dolara yükseldi.
  • Kuzey Amerika dışı satışlarda %22 artış yaşanarak, 4.51 milyar dolar olan uluslararası satış rakamının 5.51 milyar dolara çıktığı açıklandı.
  • Kuzey Amerika satışlarında ise %36 artış yaşandı. 2011 ikinci çeyreğini 5.406 milyar dolar satış rakamı ile kapatan Amazon, bu rakamın 2012’nin aynı çeyreğinde 7.326 milyar dolara ulaştığını paylaştı.
  • Net karlılık 191 milyon dolardan 7 milyon dolara düşerek %96 azalma gösterdi. Amazon bu düşüşte satın alım, yatırım ve teknoloji harcamalarının etkisi olduğunu belirtti.
  • Amazon tarafından sunulan cloud depolama hizmeti de dahil hizmet satışlarında %57 artış yaşanarak, servis satış rakamının 2.043 milyar dolara yükseldiği paylaşıldı.
  • Dağıtım merkezi masrafları hızlı eklemelerle %44 oranında arttı. 2011 ikinci çeyreğinde 941 milyon dolar olarak belirlenen dağıtım merkezi giderleri, bu çeyrekte 1.356 milyar dolar olarak açıklandı.
  • Pazarlama giderleri 341 milyon dolardan 537 milyon dolara yükselerek %57 artış gösterdi. Teknoloji giderlerinin ise %55 artış gösterdiği Amazon tarafından açıklandı.

180 milyon aktif kullanıcısı ile 2 milyondan fazla iş yerine online satış hizmeti sunan Amazon, üçüncü çeyrekte 12.9 ile 14.3 milyar dolar arasında bir satış rakamına ulaşmayı hedeflediklerini açıklarken, teknoloji ve dağıtım merkezi yatırımlarının devam edeceğini paylaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*