21 Kasım 2018

Amazon’un 3. Çeyrek Raporunda LivingSocial Darbesi

Attığı her adım ve duyurduğu her yenilik dünya e-ticaret sektöründe derin yankı uyandıran online alışveriş devi Amazon, 2012 yılının 3. çeyreğine ait satış rakamlarını sunduğu raporunu açıkladı.

Firmanın açıkladığı rakamlar yine baş döndürüyor, ancak genel bir çerçeveden bakıldığı zaman beklentilerin biraz gerisinde kaldığına tanık oluyoruz. Geçtiğimiz sene 10.88 milyar dolar olan gelirlerini yüzde 27 oranında artırıp 13.81 milyarlık bir seviyeye ulaştıran Amazon, üçüncü çeyrek genelinde 274 milyon dolarlık zarara uğradıklarını belirtti.

Açıklanan bu 274 milyon dolarlık zararın 196 milyon doları ise firmanın yüzde 31 hissesine sahip olduğu LivingSocial kanadından kaynaklanıyor. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse; şirket kayıplarının yüzde 62’si doğrudan bu site kaynaklı. Geçtiğimiz 2011 yılını da 558 milyon dolarlık zararla kapattığını duyurduğumuz fırsat sitesi LivingSocial’ın, pazardaki en büyük rakibi Groupon karşısında kan kaybetmeye devam ettiğini anlıyoruz.

Elbette ki, Amazon’un LivingSocial’dan beklediği verimi alamaması, şirketin genel olarak kötüye gittiği anlamına gelmiyor. Aksine, son dönemlerde birbiri ardına attığı akılcı adımlarla yoğun rekabet ortamının yaşandığı online alışveriş pazarında Amazon, rakiplerinin önündeki liderliğini sürdürme amacını taşıyor. Geçtiğimiz aylarda lansmanını gerçekleştirdiği yeni Kindle modelleri ve lojistik alanında radikal bir hamle sayılabilecek emanet dolapları gibi yöntemlerle online dünyadaki bu çetin rekabet ortamında gardını hiç indirmeyen şirket, yakın gelecek planları için oldukça pembe bir tablo çiziyor.

Henüz yeni piyasaya sürdükleri Kindle Fire modellerinin satış rakamlarıyla ilgili net bir bilgi verilmese de, pozitif bir satış oranına sahip olduğu kulislerde konuşulan diğer konulardan. 2012’nin son çeyreğine ilişkin beklentilerini de kamuoyu ile paylaşan Amazon, 20.25 milyar ila 22.75 milyar dolar arasında bir gelir ve 490 milyon ila 310 milyon dolar arası kar beklediğini ifade etti. Bir önceki yılın son çeyreğine oranla yüzde 16 ila 31 oranında bir büyümeye tekabül eden bu rakamlar, hissedarların yüzünü tam olarak güldürmese de, Kindle Fire satışlarındaki artışın bu rakamları dengeleyeceğini tahmin edebiliriz.

Amazon’un bu çeyrekte hayata geçirdiği bazı yenilikleri yeniden hatırlatmakta fayda var;

  • Amazon, tatil döneminde oluşacak talep yoğunluğunu karşılamak amacıyla 50 bin mevsimlik personeli işe almaya hazırlandığını duyurdu.
  • Amazon.com kendi ürünlerinin satışını teşvik etmek amacıyla tüccarlara kısa vadeli kredi sağlayacak yeni uygulamasının tanıtımını yaptı.
  • Şirket, iki yeni Kindle Fire tablet modelini ve bir de yeni cihazı Kindle Paperwhite’ı tanıttı.
  • Amazon; Android işletim sistemi için oluşturduğu uygulama mağazasını Avrupa’da da devreye soktu.
  • Amazon, online alışveriş yapanların yerel marketlerden sipariş ettikleri ürünleri teslim almasına veya geri iade etmesine olanak tanıyacak yeni servisini İngiltere’de tanıttı.
  • Online perakende devi, 10 şehirde aynı gün içinde kargo teslimatına başladı.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*