14 Aralık 2018

Amazon Almanya’da neo-Nazi Üyesi Güvenlik Çalışanları Skandalı

AmazonABD’li perakende devi Amazon bu sefer bir skandalla gündeme geldi. Amazon’un Almanya’daki depolarında çalışan yabancı uyruklu işçilerin, Neo-Nazi grubuna ait güvenlik görevlilerince baskı altında çalıştırılıyor olduğu iddaları şirket üzerinde soğuk duş etkisi yarattı.

Alman televizyon kanalı ARD’nin hazırladığı belgeselde ortaya çıkan bu skandal, Avrupa genelinden Amazon’un Almanya’daki depolarına çalışmak için gelen 5000 geçici çalışanın ne tür koşullar altında çalışmak zorunda olduklarını ortaya koyuyor.

HESS Security adındaki bir güvenlik şirketinin çalışanları bir askeri birliğin özelliklerini taşıyor nitelikte. ARD’nin yayınladığı belgesel, siyah üniformaları, botları ve asker modeli saç tıraşlarıyla bu güvenlik görevlilerinin, çalışanların kaldığı pansiyon ve otellerde “sözde” güvenliği sağladığına dair kanıtlar sunuyor.

Neo-Nazi grubuna üye olduklarını düşünülen bu güvenlik çalışanlarının, mutfak ve yatak odalarında arama yaptıkları fotoğraflarla kanıtlanmış durumda. Birçok çalışanın bu durumdan korktuğunu belirten programın yapımcısı, bu güvenlik görevlilerinin yabancı işçilere “burada polis biziz” diyerek otorite kurmaya çalıştıklarını da belirtiyor.

Buradaki bazı güvenlik görevlilerin kıyafetlerinin üzerinde, neo-Nazi grubuna ait olduğu bilinen bir amblem kullanıldığı ve Thor Steinar adındaki bir tasarım firmasının kıyafetlerini kullandığı da ortaya çıkartılan bilgiler arasında yer alıyor. Bu amblem ve kıyafet, Bundesliga Futbol Birliği ve hükümet parlamentosu tarafından neo-Nazi’lerle eşleştiği için yasaklanmış ve hatta Amazon da 2009 yılında bu ürünlerin satışını durdurmuştu.

Programın yapımcısı “HESS Security”nin adının da Adolf Hitler’in yardımcısı RudlofHess‘ten geldiğini öne sürüyor. Bu belgeselin kayıtlarını yapan ekip, Amazon’un işçilerinin kaldığı bu otellerin birinde görüntü çekerlerken, HESS Security görevlilerinin kameralara el koymaya çalışmasının ardından, 1 saat kadar güvenlik görevlilerince zorla gözetim altında tutulduklarını ve ancak polisin gelip onları kurtarmasıyla serbest kalabildiklerini de belirtiyor.

Skandal bununla da bitmiyor aslında. Amazon’un Almanya’daki depolarında çalışmak için gelen işçilere, vadedilen ücretlerde kesintiler yapıldığı da ortaya çıkan bir diğer gelişme arasında yer alıyor. İşçilerin hiçbir itiraz hakkı bulunmadığı gibi, hiçbir sebep gösterilmeksizin çalışanlar işlerinden de atılabiliyor. Çalışanların çoğu günde 17 kilometre kadar yürümek zorunda kalıyor ve 8 saatlik vardiyalarla çalışıyor. Amazon’un Almanya’daki 7 merkezinde toplam 7700 kişi çalışıyor.

ADR’de yayınlanan bu belgeselin ardından HESS Security’den henüz hiçbir yanıt gelmedi. Amazon ise güvenlik görevlilerinin bu davranışlarıyla ilgili bir bilgileri olmadığını ve bu konunun çözülmesi için gerekli önlemleri zaman kaybetmeksizin alacaklarını belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*