20 Kasım 2018

Amazon AppStore, Apple’ı Korkutuyor

Amazon AppStore’unun son zamanlardaki yükselişi, Apple’ın yöneticilerinin gözünü korkutmaya başladı. The Wall Street Journal‘ın internet sitesindeki haberinde, iki teknoloji devinin arasındaki rekabetin giderek kızışacağı belirtildi.

Apple’ın bu endişesinin nedeni ise, aynen iTunes’da olduğu gibi, Amazon AppStore‘un da içeriklerini kontrol ederek kullanıcılara ulaştırıyor olması. Bu özelliğin Google Play’de olmaması, Amazon AppStore’un Apple karşısında daha güçlü bir duruş sergilemesini sağlıyor.

Amazon AppStore’da şuan 30.000’in üzerinde uygulama bulunuyor. Apple’ın AppStore‘unda ise 650.000’den fazla uygulama var. İşin ilginç kısmı da burada boy gösteriyor zaten. Amazon, AppStore’una yeni uygulamalar eklemeden önce kullanıcılarının yorumlarını değerlendiriyor. Bu inceleme de, AppStore’a yükelenen uygulamaların kalitesinin artmasını sağlıyor. Bu özellik Google Play’de yer almadığı için de, Amazon’u ondan bir adım öne taşıyor.

Tüm bunların yanında Amazon’un bir de oldukça büyük bir müşteri veri tabanı bulunuyor. Bu veri tabanında kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin bulunması, tıpkı Apple’da olduğu gibi kullanıcılara AppStore’lardan daha rahat ve kolay bir şekilde alışveriş yapma imkanı sağlıyor.

Amazon AppStore’un aktif kullanıcı başına elde ettiği gelir neredeyse Apple AppStore’un aktif kullanıcı başına elde ettiği gelir kadar. Google Play’in kullanıcı başına elde ettiği gelir ise oldukça düşük bir seviyede. Bu yüzden de Apple, Amazon’u kendine karşı bir rakip olarak görme konusunda oldukça haklı. Bunun yanında Android’ten para kazanamayan uygulama geliştiricilerinin Amazon tarafından da desteklenmesi, Amazon AppStore’un gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri.

Şu an Amazon’un, Apple’ın tahtını alması tabi ki mümkün değil ve bu olayı bu şekilde yorumlamak gerçek dışı bir yaklaşım olur; ancak Amazon’un gelecekte piyasaya çıkartmayı planladığı yeni akıllı telefon ve Kindle Fire Tablet Amazon AppStore’u, Apple için giderek büyüyen bir tehdit haline getirebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*