12 Kasım 2018

Amazon, Asya Pazarında Sabırlı İlerliyor

Amazon Asyada SabırlıDünya’nın birçok pazarında üstünlüğü tartışılmıyor olsa da Asya bloğu ve Pasifik çevresindeki diğer e-ticaret piyasalarında Amazon pazarın hala en büyük abisi olmayı başaramadı.

Alibaba ve Rakuten Inc. gibi Çin ve Japonya’daki online perakendecilik piyasasında büyük paya sahip firmalar karşısında Amazon’un Asya ve Avustralya web satışlarından elde ettiği rakamları 2011 yılına göre %23.1 ile 4.42 milyar dolardan 5.44 milyar dolara çıkarması, onu üst sıralara tırmandırsa da bir numara yapmaya yetmedi.

Alibaba, Çin’de online perakendecilik sektörüne Taobao ve Tmall adında iki  e-ticaret şirketiyle hükmediyor. Şirketin açıklamasına göre 2012’nin ilk 11 ayında satışların ulaştığı rakam 161 milyar doları geçmiş durumda. Japonya’da bugüne kadar online perakendeciliğin en büyüğü olarak gösterilen Rakuten Inc. ise 2011 yılında web satışlarının 11.93 milyar dolar civarında olduğunu belirtiyor. Firma, 2012 yılının finansal verilerini henüz açıklamadı. Ancak, Rakuten Inc.’in 2012 verilerini şirketin CEO’su ve başkanı Hiroshi Mikitani bu yılki  “Internet Retailer Conference and Exhibition in Chicago”da (Chicago Online Perakendecilik Konferans ve Fuarı) bizzat kendi açıklayacak.

Wingo: “Amazon’un tavrı mantıklı”

Kıdemli Amazon takipçisi ve aynı zamanda satıcılara eBay, Amazon gibi online perakende sitelerinde satış yapmaları konusunda yardımcı olan ChannelAdvisor adlı internet sitesinin CEO’su Scot Wingo, İnternet Perakendecileri Top 500’ün bir numarası Amazon’un, Asya’nın web perakendeciliğinde dominant bir yere sahip olmak için en azından şimdilik acele etmediğini söylüyor. Acele etmek yerine, Amazon’un Asya piyasalarına karşı gösterdiği tavır, oradan kendi altyapısını oluşturmaya devam etmek, Japon tüketici pazarının kalıcı bir ekonomik gerilemeden tekrar sıçrayışa geçmesini ve Çin’de, Hindistan’da veya benzeri yerlerde gelişmesini sürdürebilmek için; yükselen tüketici harcamalarını beklemek olarak anlaşılıyor.

İlgili Haber: “Amazon’un 2012 Cirosu Açıklandı: 61 Milyar Dolar”

Amazon, Asya’da ve özellikle büyük ülkelerde olduğu gibi aslında online satışa hiç de yabancı değil. Amazon, online kitap ticareti yapan Joyo’yu 75 milyon dolar karşılığında bünyesine kattığından beri Japonya’da 2000 yılından Çin’de ise 2004 yılından itibaren online pazarda faaliyet gösteren bir şirket. Wingo Amazon’un sabırlı davranmasının mantıklı olduğunu “Amazon sabırlı olmaya devam ediyor çünkü sahip oldukları alt yapıyı henüz oluşturdular” şeklinde ifade ediyor.

Amazon’un, Asya’da 6.7 milyon metrekaresi var

Amazon şu anda 13’ü Çin’de, 11’i Japonya’da ve 1 tanesi de Hindistan’ın en kalabalık şehri Mumbai’de olmak üzere Asya’nın önemli ticaret pazarlarında 25 dağıtım merkezine sahip. Ticaret merkezlerindeki tüm bu dağıtım merkezleri küresel tedarik zinciri ve lojistik danışmanlık firması MWPVL’ye göre 6.7 milyon metre kare alanı kaplıyor.

Amazon iş geliştirme konusundaki uluslararası planlarını pek fazla paylaşmıyor. Ancak Çin, Hindistan ve Japonya’daki büyük nüfus merkezlerinde bulunan dağıtım merkezleri bir takım stratejik gelişmelere ilişkin ipucu veriyor. Mesela Amazon Prime‘ın Amazon alışverişlerinde iki günlük sevkiyat için yıllık ücreti 79 $.

Wingo, Amazon’un Asya perakendecileri üzerindeki bir diğer stratejik avantajının ise, şirketin güvenilir bir isme sahip olması ve tanınan markaları tedarik edip göndermesinde olduğunu belirtip, ekliyor: “Asyalı müşteriler, Amazon’dan güvenli bir şekilde istediği markayı tedarik edebileceğini biliyorlar. Evet, Asya’da sabırlı bir tutum içindeler çünkü herkesin uyması gereken çıtayı inşa ediyorlar”.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*