15 Kasım 2018

Amazon’un Yeni Autorip Servisi, Satın Aldığınız CD’lerin Mp3 Halini de Veriyor

Adından sıkça söz ettiren Amazon, şimdi de “AutoRip” adındaki özelliği ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Amazon’dan müzik CD’si alındığında, Autorip özelliği sayesinde CD’lerin içindeki müziklerin MP3 formatına çevrilmiş halleri de kullanıcıların Cloud Player hesaplarına doğrudan yüklenecek. Bu yenilik dijital dünyanın müzik endüstrisi ile olan mücadelesinde farklı bir cephe ya da anlayış daha açıyor demek mümkün.

Tüketicilerin CD’leri satın aldıktan sonra onları MP3 formatına çevirerek iTunes kütüphanelerine eklediklerini belirten Amazon, yeni servisleri sayesinde kullanıcıların bu işlem için uğraşmak zorunda kalmayacaklarını söylüyor. 1998 yılından itibaren Amazon’dan CD alan kullanıcılar diledikleri zaman CD’lerinin dijital kopyalarını Amazon’dan alabilecekler.

Kullanıcılar bu MP3 formatındaki müzikler için hiçbir bedel ödemiyorlar. Sadece satın aldıkları CD’nin parasını ödüyorlar ve Amazon 5 GB’lık saklama alanı olan Cloud Player‘da şarkıları otomatik olarak depoluyor.

Amazon bu uygulamasını telif hakları sebebiyle şu an sadece Amerika’daki kullanıcılara sunabiliyor; ama şirket bu yılın ilerleyen zamanlarında uygulamayı diğer ülkelerdeki kullanıcılarında hizmetine açacaklarını belirtti. Şu an şirket, AutoRip servisinde 50.000’den fazla albüm bulunduruyor ve ilerleyen zamanlarda daha fazla albümü AutoRip şeklinde de sunacaklarını söylüyor.

Amazon’un, iOS, Android ve Kindle Fire tabletlerinin yanı sıra Samsung TV‘lerden de indirilen müziklere ulaşma imkanı sağladığını da belirtmek gerekiyor. Henüz ABD dışında kullanılamıyor olsa da, CD’leri MP3’e çevirmeye gerek kalmadan doğrudan ulaşmayı sağladığı için müzik arşivlerini sürekli yanlarında taşımak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bir servis olduğunu düşünüyorum. Günümüzde bir müzik mağazasından CD alanların sayılarının oldukça azaldığını düşünecek olursak, bu durum biraz daha koleksiyon meraklılarının dikkatini çekecek gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*