18 Kasım 2018

Amazon’un Vericilerindeki Sorun Sebebiyle Airbnb ve Netflix Çöktü

Amazon’un bulut hizmeti sağlayan vericilerinde meydana gelen belirgin bir sorun sebebiyle, Pazartesi öğleden sonra dünya çapında pek çok popüler sitede kısmi kesintiler meydana geldi.

Amazon‘un internet hizmet sağlayıcılarındaki aksaklıklar neticesinde Netflix, Airbnb ve Imgur gibi günlük yüz binlerce ziyaretçisi olan sitelere giren kullanıcılar bir süre erişimde sorun yaşadı. Aralarında birçok e-ticaret sitesinin de bulunduğu hizmetler arasında özellikle ayda 35 milyon kullanıcısı olan Reddit, olayın en büyük mağdurlarından. Hatta Twitter üzerinden yazılan bazı yorumlara göre, bir süreliğine de olsa; GitHub, Pinterest, Foursquare, Gamespot ve diğer başka internet siteleri de bu sorundan etkilenmiş durumda.

TechCrunch‘ın haberine göre sorun, Amazon’un Kuzey Virginia veri merkezinde yer alan AWS sunucularından kaynaklanıyor. ABD’nin doğusundaki Amazon veri merkezlerinin internet bağlantılarındaki sorunlar sebebiyle ulaşılamayan sitelerin bir kısmı ise yaşanan aksaklıkları kendi Twitter hesaplarından duyurma yoluna gitti.

Aslına bakarsanız Amazon’un sunucularından kaynaklanan bu durum ilk kez yaşanmıyor. Geçtiğimiz Haziran ayında ABD’de meydana gelen fırtınalar, Amazon’un EC2 veri merkezlerini yıkmıştı. Bu sorun neticesinde aralarında Instagram’ın da olduğu bir grup sosyal paylaşım sitelerine erişim geçici bir süre sağlanamamıştı.

Elbette ki sürekli tekrarlanan bu aksaklıklar, yeni nesil bulut servislerinin güvenilirliği konusunda akıllarda soru işareti bırakmaya da devam ediyor. Reddit, Pinterest gibi devasa trafiğe sahip sitelerdeki birkaç dakikalık kesintinin bile maliyeti dudak uçuklatabiliyorken, kısmi olarak devam eden kesintilerin saatlerce sürdüğü bu son olayların faturası kime çıkacak merak konusu. Kaldı ki hiçbir bulut hizmeti sağlayıcısı yaşanabilecek aksaklıklar ile ilgili bir garanti vaat etmiyor. Yaşanan herhangi bir kesinti sonucunda ise bulut tabanlı servisler üzerinden gelir elde eden şirketlerin de zararları karşılanmıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*