21 Kasım 2018

Amazon.com Bulut Sunucuları Online Reklam Dolandırıcılığında Kullanılıyor

Amazon.com uzun süredir bulut depolama ve sunucu hizetlerini herkese açmış durumda. Ancak, bu hizmetler kullanılarak yapılabilenler, çoğunlukla müşterilerin kişisel güvenlikleri ve mahremiyetleri yüzünden kontrol edilemiyor veya edilmiyor.

Fraudlogix, bu bulut sunucuların online reklam dolandırıcılığında kullanıldığını tespit etmiş.

Dolandırıcılar, sunucular üzerinde sanal bilgisayar botları yaratıp, bunların webde dolaşma şablonlarını gerçek kullanıcılara benzetiyorlar. Botları belirli sitelere yönlendirerek, bu sitelerdeki reklamlara tıklamalarını sağlayarak, sahte bir internet trafiği yaratıyorlar ve böylece sitenin reklam fiyatları Google gözünde otomatik olarak artmış oluyor. Yani, düpedüz dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu.

30 gün boyunca 2 milyardan fazla reklam gösterimini inceleyen şirket, 64 milyon farklı IP adresine ulaşmış durumda. Bu elde ettikleri verileri de kendi güvenlik veritabanları ile karşılaştırmışlar.

Peki bu sahte trafik hangi sitelere gidiyor ve reklam fiyatları şişiriliyor? Listeler aşağıda:

cmoispdata

Görülebileceği gibi, Amazon’un kendi sunucuları bu “kötü” trafiğin toplamının yüzde 7,7’sini alıyor. Gerçek kullanıcı olduğu bilinen IP adreslerinin ise yalnızca yüzde 0,05’i buraları ziyaret ediyor. Yukarıdaki tüm tablolar bu mantıkta okunabilir.

Bu konuda acilen bir şeyler yapılması gerektiği ortada. Amazon.com, kendi başına bu sorunun sorumlusu değil, daha bir çok bulut sunucu hizmeti şirketi ve özel sunucular benzer dolandırıcılıklar ve piyasa manipülasyonu için kullanılıyor. Burada yalnızca Amazon üzerindeki belirlenebilmiş trafik. Tüm dünya genelinde bu sahte kullanıcı trafiğinin kat ve kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*