20 Kasım 2018

Amazon.com’dan Tek Tuşla Sipariş Devrimi Başlıyor

Bu gelişme aslında elimize 1 Nisan günü geçtiği için öncelikle Amazon şaka yapıyor sanmıştık, ancak gerçekmiş. Dev e-ticaret firması, piyasaya iki ayrı donanım ürünü çıkartıyor. Bunlardan birisi Amazon Dash, diğeri Amazon Dash Button.

Amazon Dash Button

button

Hepimizin sürekli olarak kullandığı belirli markaların belirli ürünleri var. Örneğin aynı markanın tuvalet kağıtları, aynı markanın aynı model tıraş bıçakları, aynı marka ve aynı renk rujlar gibi. Amazon, bu ürünler bittiğinde her seferinde siteye girip tekrar tekrar sipariş vermek yerine işi olabildiğince basite indirgemiş. Evinizin kablosuz ağı ile haberleşebilen küçük plastik bir düğme, doğrudan belli bir ürün ile ilişkilendirilerek, her bastığınızda Amazon.com’dan otomatik olarak o ürünün önceden belirlediğiniz miktarda siparişini veriyor. Her şey tamamen otomatik. Bu hizmette ayrıca en hızlı kargo seçeneği otomatik olarak tanımlanıyor, çünkü Amazon böyle durumların genellikle ürünün bitmek üzere olduğu ve çok acilen tüketicinin ihtiyacı olabileceğini düşünmüş. Tıraş bıçağınız için bir düğme, deterjanınız için bir düğme, çocuk bezi için bir düğme. Evin herhangi bir tarafına yerleştirebileceğiniz bu düğmelerin tek gereksinimi küçük bir pil ve kablosuz internet ağı. Bu ürüne Amazon Dash Button deniliyor.

Amazon Dash

dash

Amazon Dash ise tüm bu sistemin daha da gelişmiş hali gibi bir cihaz. Küçük bir çubuğu andıran cihazın ön kısmında barkod okuyucu ve ses kayıt düğmesi var. Yine pille çalışıyor ve evinizin kablosuz internet ağına bağlanıyor. Bir ürün paketinin barkodunu okuttuğunuz veya ürünün adını söyleyip kaydettiğiniz zaman, mevzubahis ürünü otomatik olarak Amazon Fresh hesabınızdaki alışveriş sepetinize atıyor. Bilgisayarınızı açıp, ürünleri inceleyip siparişi onaylayabiliyorsunuz.

Çok dikkatli olmak gerek

Amazon Dash sıklıkla internet üzerinden alışveriş yapan, özellikle market alışverişlerini de internet üzerinden gerçekleştiren kesim için rüya gibi bir cihaz. Amazon Dash Button ise yukarıda da dediğimiz gibi aynı markanın aynı ürünlerini sıklıkla alanlar için hayatı kolaylaştırıcı çok güzel bir çözüm. Ancak Button konusunda bir sorun var: Fiyatı görmüyorsunuz. Tüm işlem otomatik olarak yapıldığı için, ürünün fiyatı ne olursa olsun sistem otomatik olarak ürünü size yolluyor. Ayrıca Button’ın ilk kurulumunu yaparken özellikle ürünün miktarı konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Yanlışlıkla gecenin ikisinde 10 bin tane çocuk bezi siparişi vermek bir düğmeye basmak kadar kolay olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*