14 Kasım 2018

Amazon.com’un 10 Yıllık Net Geliri

Amazon.com, gücü azımsanamayacak kadar büyük bir e-ticaret devi. Dev olması haricinde, 1994 yılından beridir e-ticaretin nasıl yapılması gerektiğini gösteren bir kurum.

2014 yılında Amazon.com, 88,99 milyar dolar net gelir elde ettiğini finansal raporlarında açıklamıştı. 2013 yılı sonunda açıklanan 74,45 milyar dolarlık net gelir ile karşılaştırıldığında, oldukça iyi bir gelişim olduğu şüphe götürmez. 14,5 milyar dolar yıllık net gelir arttırımı tüm e-ticaret firmalarının hayallerini süsleyen bir gerçek.

Amazon.com, tüm dünyada hala kitap, elektronik ve müzik konularında en büyük e-ticaret firması. Aynı zamanda dünyanın en çok bilinen ve kullanılan e-kitap okuyucusu Amazon Kindle‘ın da üreticisi.

Amazon kullanıcıları ürünleri büyüklü küçüklü bir çok firmadan indirimli alabildikleri gibi, başka kullanıcılardan da kullanılmış veya sıfır ürün alabiliyorlar. Amazon bu açılardan perakende pazarını domine eden güçlerden biri olduğu için, 2014 yılında dünya çapında da en değerli perakende markalarından biri olmayı sürdürdü. Markanın değeri 64,3 milyar dolar ile Walmart, Ikea ve eBay gibi başka devleri geride bıraktı. Amazon’un gelirinin büyük kısmı ise, aslında çok kısa bir süre önce popülerlik kazanmış e-kitap okuyucusu Kindle’dan geliyor. 2011 yılında yalnızca 5,5 milyon cihazı satılan Kindle, 2013 yılına geldiğimizde 23,1 cihazı satılıyordu.

Bulunduğu ülke ABD olduğu için, doğal olarak dünyanın geri kalanına göre ABD’de daha çok ve farklı hizmetler sunuyor. Bu yüzden 2013 yılında firmanın gelirinin çok büyük çoğunluğu ABD ve Kanada’dan geliyor. ABD’den 44,5 milyar dolar gelir elde eden Amazon, dünyanın geri kalan uluslararası pazarından 29,9 milyar dolar gelir elde ediyor. 2014 yılında da bu oranlar değişmedi.

Aşağıdaki grafikte Amazon’un son 10 yılda elde ettiği net gelirleri görebilirsiniz. Grafiği büyütmek isterseniz üzerine tıklayın. Grafikteki rakamlar milyar dolardır.

amazon net gelir

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İlham verici. NET gelir olması güzel olduğu kadarda ürkütücü. Paylaşım için teşekkürler.

Fikrini söyle

*