16 Kasım 2018

Amazon Crytek’in Oyun Motorunu Satın Aldı

amazon crytek

Crytek, Almanya menşeli, üç Türk kardeşin kurduğu, bilgisayar oyunu sektörünün çok büyük firmalarından birisi. 16 yaşındaki oyun stüdyosunun hem PC, hem de oyun konsollarına adapte edilmiş bir çok başarılı oyunu var. En büyük özellikleri ise, oyunlarında kullanılan grafik, ses, fizik ve yapay zeka programlarını kendilerinin yazması ve bunu bir paket halinde kullanmak isteyen firmalara lisanslamaları.

Bir süredir finansal sıkıntılar içerisindeki Crytek kendini toparlayacakmış gibi görünüyor, çünkü henüz resmi bir açıklama gelmese de konuya çok yakın kaynaklar Amazon‘un Crytek’in oyun motorunu satın aldığını söylüyor. Yine aynı kaynaklar 50 ile 70 milyon dolar arası bir satın almadan bahsediyorlar. Geçtiğimiz ay Crytek’in kurucularından Faruk Yerli de büyük bir satınalma haberine hazırlıklı olmaları konusunda dijital oyun basınını bilgilendirmişti. Bahsedilen büyük satın alma bu olabilir.

Amazon’un böyle bir oyun motoru ile ne yapacağı ise tamamen belirsiz ve spekülasyona açık. Amazon daha önce Double Helix adındaki oyun stüdyosunu satın almış ve kendi oyun ve video konsolu olan Amazon Fire TV’yi piyasaya çıkartmıştı. Neredeyse hiç tutmayan bu oyun konsolu projesinden sonra Amazon’un bilgisayar oyunları sektörünü terk ettiği ve elindeki kaynakları yalnızca “know how” için tuttuğu söyleniyordu. Anlaşılan o ki, durum pek de öyle değil.

nxgxshxnlkkxsphjhw3n

Amazon’un CryEngine oyun motorunu satın almasından sonra yüzlerce spekülasyon internette dolanıyor. Bunların en elle tutulur olanları ise şu şekilde:

  • Amazon oyun motorunu kullanarak kendi oyun stüdyosunu güçlendirecek ve yeni PC oyunları yapacak.
  • Oyun motorunu kullanmayıp yalnızca lisanslayacak.
  • Oyun motorunun sonraki versiyonu sinema endüstrisine de yönelik yapılacağı için Amazon oyun motorunu şimdiden alıp, versiyonu çıktığında belli bir deneyim tabanına sahip olup, oyun değil sinema efekt endüstrisine veya CGI sektörüne girmek niyetine.
  • Amazon oyun motorunun grafik ve fizik yeteneklerini kullanarak bir sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik mağazası açmak peşinde.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Amazon gerçekten de çok başarılı işler yapıyor ve akıllı yatırımlar kovalıyor.

Geribildirimler

  1. […] Düzen) – İTÜ Video Oyun Festivali ‏ 20 Nisan’da Başlıyor! (Webtekno) – Amazon Crytek’in Oyun Motorunu Satın Aldı (ETicaretMag) – Kadın Oyun Geliştiriciler için Güvenli Bir Ortam Oluşturmak (Intel IQ) […]

Fikrini söyle

*