14 Kasım 2018

Amazon, Son Üç Yılda Depoları İçin 13,9 Milyar Dolar Harcadı

amazon depo
Geçtiğimiz günlerde 46 dakikalık bir kesinti yaşayan Amazon, her ne kadar teknik sorunlar yaşasa da tedarik merkezlerine yaptığı yatırımlarla ne kadar büyük bir perakendeci olduğunu ortaya koyuyor. Şirketin depoları için son üç yılda harcadığı meblağ 13,9 milyar dolar olarak açıklandı. Dakikada 117.882 dolar kazanan Amazon’un bu talebi karşılayabilmesi için oldukça büyük depolara ihtiyacı var ve şirket bu yatırımlarla da bu tempoyu karşılamaya çalışıyor.

Şirket, 2010 yılından itibaren 50 yeni tesis için yaklaşık 14 milyar dolar harcayarak en büyük rakipleri Walmart ve eBay karşısında rekabeti oldukça zorlu hale getirdi. 2012 yılına gelindiğinde Amazon’un toplam depo sayısı 89’a ulaştı ve şirket yakın bir gelecekte 5 yeni depoyu daha kullanıma açtı.

Amazon, ABD sınırları içindeki toplam nüfusun %15’ine aynı gün içinde teslimat yapabilmekte. Tedarik zinciri danışmanlığı yapan MWPVL International’e göre Amazon ABD içinde 12 yeni depo daha açtığı takdirde toplam nüfusun %50’sine aynı gün içinde teslimat yapabilecek.

Amazon geçtiğimiz Temmuz ayında tedarik merkezleri için 5000 kişiyi işe alacağını duyurarak, depo ve tedarik konusunda önümüzdeki dönemlerde de yatırımlar yapacağının sinyallerini vermişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bizim Age of Empires’ta yaptığımızı adamlar gerçekte yapıyor.

  2. e-ticaretin ilk girişimcileri çok büyük pazarlara ulaştı 🙂

Fikrini söyle

*