20 Kasım 2018

Amazon, Ders Kitaplarını Kiralamaya Başladı

Amazon, önümüzdeki Güz Döneminde üniversite öğrencilerini büyük bir maddi yükten kurtarmayı hedefliyor. Şirket bugün piyasaya tanıttığı yeni servisiyle, üniversite öğrencilerine yönelik ders kitaplarını kiralama hizmetine başlayacaklarını duyurdu.

Ders kitapları, bir öğrencinin yıllık okul masrafları arasında oldukça yüklü miktar tutan harcamalardan biri. Öğrenci ve ailelerinin okulda kullanılan ders kitaplarına yaptıkları harcamalar 600 doları bulabiliyor.

Amazon yeni servisiyle, öğrencilerin bu harcamalarını büyük ölçüde azaltmayı planlıyor. Amazon’dan bir kitap kiralandığında öğrenciler %70’e varan bir tasarruf yapabilecekler. Bir dönem boyunca kiralanabilen bu kitapların, sömestır sonunda Amazon’a iade edilmesi gerekiyor. Toplam kiralama süresi 130 gün olan bu kitapların süresi öğrenciler isterlerse 15 gün daha uzatabiliyorlar. Tabi bu süre uzatma da belli bir ücret karşılığı yapılabiliyor. Bunun yanında, kitabı iade ettiğinizdeki kargo ücretini de Amazon karşılıyor.

Öğrenciler sadece kargo ellerine geçtiği zaman ki kargo ücretini ödeyecekler. Ama Amazon, öğrencilere Prime üyelik öneriyor ve böylece hem hızlı, hem de ücretsiz kargo seçeneği sunuyor. Bu üyeliği almak istemeyen öğrenciler de 25 dolardan daha pahalı bir sipariş vererek kargo ücreti vermekten kurtulabilirler. Diğer masrafların yanında 25 dolarlık bir harcamanın, öğrenciler için çok da önemli olmayacağını düşünmek yanlış olmaz.

Geçen sene Amazon, Kindles’lar ile e-kitap kiralama servisine başlamıştı; fakat bu yeni servisten, sınıflarına ders kitabı götürme zorunluluğu olan ya da e-kitap kullanmak istemeyen öğrenciler faydalanabilecek. Amazon’un bu uygulamasının kullanım şartları arasında, kitapların üzerine hiçbir yazı veya not alınmaması, eksik sayfa bulunmaması ve kitapların temiz bir şekilde iade edilmesi gibi koşullar bulunuyor.

Amazon bu hizmeti veren tek şirket değil. Chegg, Barnes & Nobles kitap kiralama hizmetini bir süredir vermekte. Bunların yanında Apple’da iBookstore üzerinde e-kitap kiralamakta.

Ülkemizde de sayıları giderek artan üniversite öğrencileri için böyle bir uygulama yapmak oldukça talep uyandırabilir. Hem öğrenciler hem de aileler bu tarz kitap kiralama yöntemleriyle yüksek okul masraflarından biraz olsun kurtulabilirler. Bu da e-ticaret şirketleri için yeni bir sektör anlamına gelebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*