17 Kasım 2018

Amazon Drone’larla Kargo Teslimine Bir Adım Daha Yaklaştı

prime-air_high-resolution011

Bilim-kurgu gibi duran insansız hava araçları kullanarak e-ticaret sitelerinden alınan ürünleri sahiplerine teslim etmek sandığımızdan daha kısa bir süre içerisinde gerçeğe dönüşebilir. Bu konuda iki önemli haber var. Birisi Walker Sands’in “2015 Perakendenin Geleceği Araştırması” raporu. 1400 ABD’li tüketici ile yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin üçte ikisi önümüzdeki 5 yıl içerisinde drone’lar ile kargo sevkiyatının gerçeğe dönüşmesini bekliyorlar. Dahası, tüketicilerin %48’i drone ile teslim edilecek siparişler için 5 dolar daha fazla ücret ödemeyi tercih edeceklerini belirtirken, %79’u da drone teslimatı yapan perakende sitelerinden daha çok alışveriş yapacaklarını söylüyorlar.

Screen-Shot-2013-12-01-at-8.57.54-PM

İkinci önemli haber ise ABD Federal Havacılık Ajansından (FAA) geliyor. Birkaç yıl önce Amazon teslimat için kullanacağı kendi drone’larını test etmeye başlamıştı ancak FAA tarafından bu drone’ların uçması yasaklandı. Bu yüzden Amazon, ABD dışındaki ülkelerde bu teslimat metodunu denemek zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz hafta FAA’nın Amazon’un lojistik birimine “Ar-Ge ve operatör eğitimleri için” deneysel “uçabilir” sertifikası vermesi gelişmesi yaşandı.

Hemen heyecanlanmamak gerek çünkü FAA’nın verdiği bu sertifikanın bir çok kısıtlaması bulunuyor. Öncelikle drone’lar 400 feet (122 metre) yüksekten daha fazla havalanamıyorlar. Ayrıca uçuş izinleri yalnızca “görüşü engellemeyen meteorolojik şartlar” için geçerli. Bu yüzden drone’lar yalnızca gündüzleri ve açık havada uçabiliyorlar. Önemli bir diğer kısıtlama ise, drone’ların uçuş halindeyken her zaman pilotun ve bir gözlemcinin görüş alanı içerisinde bulunması zorunluluğu. Drone pilotunun bir sivil havacılık sertifikası olması gerekiyor ve tıbbi testlerini tamamlamış olmak zorunda. Son olarak da uçuşlar yalnızca taşra alanlarında veya özel araziler üzerinde yapılabiliyor.

Tüm bu kısıtlamalara rağmen Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un “Prime Air” adıyla tanıttığı drone ile kargo sistmeine göre drone’lar, saatte 80 kilometre hızla uçacaklar, tamamen otonom şekilde kendi kendilerini yönetecekler, engelleri (binalar, başka drone’lar vs.) önceden belirleyip bunlardan kaçınabilecek. FAA’nın bu kısıtlamaları işleri biraz zora soksa da, drone uçuşlarının tamamen yasaklanmasına göre yine de olumlu yönde bir adım olarak kabul ediliyor. Amazon da drone ile sipariş teslimini 5 yıl içerisinde hayata geçirmek niyetinde.

Google’ın da bir drone ile teslimat projesi var. Ancak henüz FAA’dan izin alamadığı için Google da başka ülkelerde testlerini sürdürüyor. Konu hakkındaki haberimizi buradan okuyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bence drone ile ürün taşımak hem çok masraflı olur hemde bu kadar küçük bi cihaza kim güvenipte ürününü teslim ederki?

  2. İnsansız hava araçlarının (drone) hâlâ ciddi kısıtlamaları ve zayıf noktaları söz konusu: Mesafe, ağırlık, güvenlik ve gerekli iniş alanı. Ağırlık konusu sebebiyle bu araçların kullanımının en mantıklı yolu evrak taşıma, yani kuryelik olur. Mesafe kısıtlaması sebebiyle her istediğiniz yerden herhangi başka bir noktaya gönderim yapamazsınız. Alıcıya yakın bir menzilde olmanız gerekiyor. Gerekli iniş alanı da en önemli sorunlardan birisi belki de. Bu araçları New York, İstanbul, Paris gibi binalarla dolmuş şehirlerde kullanmanız zor, nereye iniş yapacak? Güvenlik riski de işin insan faktörü boyutu. Bir noktadan başka bir noktaya giderken bu araçları düşürmek, ele geçirmek, kargosunu almak isteyecek bir sürü insan çıkacaktır. Kısa ve orta vadede insansız hava aracı teslimatı bölgesel ve kısıtlı taşıma biçimlerinde yapılır.

Fikrini söyle

*