12 Kasım 2018

Amazon, Gıda Ürünlerini Gün İçinde Eve Teslim Eden Servis Ağını Büyütüyor

Amazon FreshAmazon, 2007 yılından beri Seattle ve çevresinde aynı gün içinde evlere mutfak alışverişlerini teslim eden servisi Amazon Fresh’i kullanıcılara sunuyordu; fakat perakende devinin 6 yıldır sunduğu bir hizmet olsa bile Amazon Fresh, şirketin kurulduğu yer olan Seattle’ın dışında kullanılan bir servis değildi.

Ancak online perakendeci bu iş modelini dünya çapında kullanıma açmak için kollarını sıvamışa benziyor. Yiyecek içecek sektörünün sürekliliği ve her gün tüketicilerin mutfak alışverişi yapmasını göz önüne alan Amazon, günlük gıda teslimat servisi Amazon Fresh’i Seattle dışına yayarak, dünyanın her yerinde bu hizmeti sunmak istiyor.

Sistem üzerinde kafa yoran isimlerden biri de Amazon CEO’su Jeff Bezos. Şimdiye kadar yapılan çalışmaların yolunda gittiğini belirten Bezos, Amazon Fresh ekibinin hem ekonomik hem de kullanıcı deneyimi üstünde çalıştıklarını ve ekibin iyi bir ilerleme gösterdiğinin de üzerinde durdu.

Günlük yiyecek ve içeceklerin saklama koşullarının zor olması ve bu gıdaların eğer zamanında teslim edilmezse tazeliğini kaybedebilecek olmaları şirketin bu sistemi daha geniş bir alana yayamamış olmasının arkasında yatan sebepler arasında yer alıyor. Bir diğer sorun ise bu ürünlerin ücretlerinin düşük olması nedeniyle buzdolabı ve yol masrafı gibi giderleri karşılamaması.

Amazon, maliyetleri düşürmek için belli bir bölgedeki teslimatları tek bir araçla yapmayı hedefliyor. Böylelikle yakıt ücreti azalırken, tek araçla birden fazla kişiye teslimat yapılabilecek.

Seattle dışında da buzhaneler açtığına dair haberler çıksa da Amazon’dan bu konu hakkında hiçbir açıklama gelmedi. Henüz resmiyeti olmasa da otoriteler Amazon’un önümüzdeki Haziran ayında Los Angeles’ta, Ekim’de de San Francisco’da bu hizmeti devreye sokacağını tahmin ediyor. 2014 yılının sonuna kadar ise ABD’deki 40 farklı pazar da Amazon Fresh’in aktif bir şekilde çalışacağı öngörülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Eyüp Karadoğan der ki:

  Bakalım Türkiye’de bu tür bir sistemi kim yapacak?

  • Rıdvan der ki:

   bahanelere sığmadan gerçekten hizmet etmek isteyen ve ülkesini seven bir genç çıkıp yapacaktır.

   Ve sen eyüp kardeş aklını yorma Olay bizde.

   Tek Eksik Money 😛

 2. Fizitti der ki:

  Hasan ASLANOBA – tazedirekt

Fikrini söyle

*